Szkoła Podstawowa nr 4 Herb Nowy Targ Menu

Ważne wydarzenia przedszkola w roku szkolnym 2019-2020

 

UDZIAŁ W POKAZIE VIRTUAL QUEST "PODWODNY ŚWIAT"

4.03.2020 r. - w tym dniu przedszkolaki kl.0a miały dodatkową atrakcje jaką był film w 3D. Po nałożeniu specjalnych okularów wyruszyliśmy na bliskie spotkanie ze zwierzętami żyjącymi w morzach i oceanach. Podczas filmu wokół nas przepływały żółwie, płaszczki, rekiny. Obserwując wokół nas stworzenia, jednocześnie słuchaliśmy ciekawostek na ich temat. Na koniec rozwiązywaliśmy zagadki i kolorowaliśmy obrazki związane ze zwierzętami jakie spotkaliśmy w naszej podwodnej wyprawie.


DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

"Sto nowych miast wybudował, dwukrotnie państwo powiększył, nad wszystko pokój miłował - Kazimierz z królów największy"

W imieniny Kazimierza, czyli 4 marca, co roku w naszej szkole goszczą królowie, książęta, damy dworu i rycerze. W ten wyjątkowy dzień obchodzimy bowiem Święto Patrona Szkoły - Króla Kazimierza Wielkiego. Z tej okazji uczniowie klas starszych przygotowali uroczystą akademię, w której przybliżono nie tylko postać króla, ale również jego wielkie dzieła. Uroczystość uświetnił pokaz tańców dworskich oraz korowód barwnie przebranych postaci, w którym uczestniczyły również przedszkolaki. Po uczcie dla ducha nastąpiła uczta dla ciała zafundowana uczniom przez Radę Rodziców, a na koniec przedszkolaki wykonały prace plastyczne  pt: "Dwór Króla Kazimierza Wielkiego w oczach przedszkolaków".  Zapraszamy do galerii.


DZIEŃ KOSMOSU

28.02.2020 r. przedszkolaki z kl.0a i kl.0b obchodziły uroczysty Dzień Kosmosu. Przez cały tydzień zdobywały wiedzę na temat przestrzeni kosmicznej. Czym jest kosmos? Jak wygląda? Gdzie on jest? Jak nazywają się planety Układu Słonecznego? Na te i inne pytania nasze przedszkolaki znają już odpowiedź. Aby zakończyć tygodniowy blok tematyczny, w tym dniu nasze panie zorganizowały zabawę. Wszystkie przedszkolaki miały za zadanie  przebrać się za astronautów, ufoludków, kosmonautów. W tym dniu rozwiązywałyśmy zagadki dotyczące kosmosu. Były także zabawy ruchowe, które niezmiennie dostarczały dzieciom wiele radości. Na koniec naszej zabawy przedszkolaki w małych grupach rysowały portret ufoludka. Prace zostały umieszczone w szatni przedszkolaków. Zapraszamy do galerii.  DZIEŃ BABCI I DZIADKA

2O.02. 2020 r. - w tym dniu przedszkolaki obchodziły spóźniony Dzień Babci i Dziadka, a wszystkiemu była winna grypa. Przedszkolaki przygotowały "Jasełka" z myślą o najukochańszych Babciach i Dziadkach. Kolorowe  stroje, które pomogli przygotować rodzice sprawiły,  że dziadkowie z zainteresowaniem słuchali małych aktorów. Jasełkowa szopka miała tradycyjną obsadę. Była: Maryja, św. Józef, malutkie dzieciątko Jezus, aniołowie, trzej królowie i pastuszkowie. Szopka prezentowała się zdumiewająco, a występy przedszkolaków wywołały wzruszenie na twarzach zaproszonych gości. Dzieci świetnie wcieliły się w swoje role, śpiewały znane kolędy, ku wielkiemu zaskoczeniu widzów. Dzieci starsze i młodsze  przynosiły Jezuskowi rozmaite dary - koszyczek z jabłuszkami, garnuszek ze śmietanką oraz wielkie czerwone serduszko. Podsumowaniem tej pięknej uroczystości były upominki i wspólny słodki poczęstunek zorganizowany przez rodziców przedszkolaków. Zapraszamy do galerii.


WIGILIA W PRZEDSZKOLU

Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w oddziale przedszkolnym zakończył się wspólną wigilią, która odbyła się 19 grudnia. Dzieci w tym dniu wspólne kolędowały, dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzeń oraz zjadły  wspólny wigilijny posiłek przygotowany przez rodziców . takie chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz co najważniejsze wzmacniają bliski i serdeczne relacje.


ŚWIĄTECZNE KARTKI

Tak niewiele, a tak wiele...

Czas świąt Bożego Narodzenia to okres pomagania innym. Przed świętami Bożego Narodzenia Poczta pracuje pełną parą. Kartki świąteczne niosą życzenia i radość wielu adresatom. W okresie świątecznym samotne starsze osoby jak nikt na świecie potrzebują ciepłych słów i zainteresowania często bardziej niż "mąki i ryżu". Przedszkolaki w tym roku przyłączyły się do apelu szkolnego wolontariatu i postanowiły sprawić komuś przyjemność. Samodzielnie wykonały kartki świąteczne dla  starszych osób mieszkających na naszym osiedlu i nie tylko.


MIKOŁAJKI 2019

W ostatnim czasie w naszym przedszkolu dużo się działo. Odwiedził nas bardzo ważny gość na, którego dzieci czekała już od wielu tygodni. Był to oczywiście Święty Mikołaj. W piątek 06.12.2019r. dzieci od rana były bardzo podekscytowane jego wizytą i nasłuchiwały świątecznych dzwoneczków, co spowodowało, że wszystkie przedszkolaki wyruszyły w poszukiwanie Mikołaja. Mikołaj pojawił się w charakterystycznym czerwonym stroju z prezentami. Gość zajął honorowe miejsce w sali, dzięki temu każdy z przedszkolaków mógł mu się dokładnie przyjrzeć. Opowiedział swoją historie jak to się stało, że został Mikołajem. Dzieci czekały z niecierpliwością by usiąść Świętemu Mikołajowi na kolanach. Ważnym momentem dla dzieci było również odpakowywanie upragnionych prezentów i wykonanie wspólnego zdjęcia. Ich radość była ogromna.


ZABAWA ANDRZEJKOWA

28.11.2019 obchodziliśmy Andrzejki. Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Pamiętajmy jednak, że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić. Przedszkolaki chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Przygotowane rekwizyty stworzyły odpowiedni nastrój sprzyjający przepowiedniom. Dzieci poznały znaczenie różnych kolorów, liczb, magicznych przedmiotów. Ustawiały buty, aby sprawdzić, który chłopiec pierwszy się ożeni i która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż. Za pomocą przygotowanych obrazków sprawdzały kim zostaną w przyszłości. Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami, tańcami przy muzyce oraz słodkim poczęstunkiem. Czy wróżby się spełnią? Przyszłość nam pokaże. Pewne jest to, że przyniosły przedszkolakom wiele radości i były okazją do wspólnej, wesołej zabawy.


TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI W PRZEDSZKOLU

W dniach 14.11. - 21.11.2019 r. przystąpiliśmy do akcji szkolnej pt. "Tydzień życzliwości". Głównym założeniem było rozwijanie u dzieci postaw społeczno - moralnych oraz życzliwości, empatii, gotowości do pomocy innym oraz kulturalnych zachowań. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przez cały tydzień staraliśmy się być dla siebie życzliwi. Swoje postępowanie uwieczniliśmy w pracach plastycznych. Szatnia przedszkolaków została ozdobiona kolorowymi plakatami i łańcuchem przyjaźni. (Zapraszamy do galerii).

20 listopada - rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka

najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych.

Jest to dzień, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Przedszkolaki przypomniały sobie jakie są ich prawa oraz zobaczyły ciekawe filmy edukacyjne Tegorocznym hasłem przewodnim Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka UNICEF jest #GoBlue - akcja polegająca na wykorzystaniu koloru niebieskiego (koloru UNICEF) we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych tego dnia w placówce. Dzieci przyszły do przedszkola ubrane na niebiesko, niebieskie były dekoracje na przedszkolnych salach Podjęcie tych działań jest symbolem solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane!


POMOC ZWIERZĘTOM Z NOWOTARSKIEGO SCHRONISKA

W naszym przedszkolu odbyła się charytatywna zbiórka karmy dla zwierząt przebywających w schronisku Celem akcji była nie tylko pomoc zwierzętom, które znalazły się w trudnej sytuacji, ale przede wszystkim uwrażliwienie dzieci na potrzeby bezbronnych zwierząt. Dzięki hojności rodziców udało nam się zebrać kilkanaście kilogramów karmy dla psów. Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom.


JESIENNE PRZEDSTAWIENIE

"Idzie łąką idzie polem, pod złocistym parasolem.
Gdy go zamknie słońce świeci, gdy otworzy pada deszcz.
Czy już wiecie kto to taki? Tak, to PANI JESIEŃ JEST."

26.11.2019 r. grupa przedszkolaków pod kierownictwem swych wychowawczyń przygotowała przedstawienie pt: "JESIEŃ I KRASNAL HAŁABAŁA". Celem przedstawienia było wyzwalanie radości i kształtowanie poczucia własnej wartości, nabywanie wiary we własne siły i możliwości oraz pokonywanie własnych słabości. Dzieci pokazały umiejętności, które nabyły w przedszkolu. Pięknie recytowały wiersze, śpiewały piosenki. W przedstawieniu występował: jeżyki, zajączki, wiewióreczki, niedźwiedź, muchomor, ptaszki, myszki, liski, pani jesień, która rozdawała hojne dary. Nad całym przedstawieniem jako narrator czuwał Franek. Kolorowe listki tańczyły do muzyki Vivaldiego, a deszcz przynosił kolejne zmiany pogody, by w końcu pożegnać ciepłą miłą jesień. Radość dzieci  i miłe wrażenia  z przedstawienia zostaną długo w naszej pamięci. Zapraszamy do galerii zdjęć.


MAMA MICHAŁA OPOWIADA NAM O SWOJEJ PASJI

27.10. 2019 do sali przedszkolaków z "0 a" przybył niespodziewany gość  z wielkim koszem, a w nim niespodzianka. Mama Michała - Pani Danusia opowiadała nam o przyniesionych grzybach, które zebrał Michał wraz z tatą dzień wcześniej. Na własne oczy zobaczyliśmy borowiki, kozaki, rydze, kurki. Przypomnieliśmy sobie co można z nich zrobić i jak należy dbać o las i oczywiście mówiliśmy o bezpieczeństwie. Bardzo dziękujemy za przybycie Pani Danusi z niespodzianką i życzymy jej udanego dalszego grzybobrania. Zapraszamy do galerii.


SPOTKANIE Z POLICJĄ

9. 10. 2019 r. do oddziałów przedszkolnych przybyli policjanci z Komisariatu Policji w Nowym Targu. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Goście w formie praktycznej, przypomnieli podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Wytłumaczyli nam jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo się zwracać o pomoc w sytuacji zagrożenia. Policjant zademonstrował dzieciom również, w jak sposób należy się zachowywać podczas ataku psa. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonych gości. Wraz z gośćmi przedszkolaki udały się na przejście dla pieszych, gdzie został przeprowadzony test pt: Czy potrafisz poruszać się bezpiecznie po drodze? Na zakończenie wizyty przedszkolaki wręczyły gościom laurki.  Zapraszamy do galerii.


WYCIECZKA DO ZAKŁADU KRAWIECKIEGO "DANA"

"Krawcowa" H. Ożogowska

Kto sukienkę uszył Hani,
Kto przerobił ten kubraczek
Kto paltocik zreperował
Wiemy, wiemy - to krawcowa.

Ma dwie ręce pracowite
Ma żelazko i naparstek
Ma szufladę pełną nitek
Szpilek, igieł i szpuleczek.

Nożyczkami ciachu, ciachu
Na maszynie tur, tur, tur
Chodźmy do niej - dostaniemy
Pstrych gałganków cały wór.

W dniu 11.10. 2019 r. przedszkolaki z "0 a" odwiedziły zakład krawiecki Pani Danuty Stołowskiej (mamy Michała) w celu poznania tajników pracy krawcowej. Ukazanie przydatności wykonywania tego zawodu oraz budzenie szacunku dla ludzi wykonujących różne zawody ma wielkie znaczenie w wychowaniu młodego pokolenia. Dzieci mogły obejrzeć wyposażenie zakładu krawieckiego oraz zobaczyć sposób działania urządzeń i przyborów, jakimi posługuje się krawcowa. Przedszkolaki zapoznały się z wyglądem i sposobem działania maszyny do szycia, oraz dowiedziały się jak przebiegają kolejne etapy powstawania odzieży. Bardzo dziękujemy Pani Danusi za przybliżenie tajników swojej pracy oraz za serdeczne przyjęcie i słodkości. Przedszkolaki podziękowały Pani Danusi za przekazaną wiedzę wręczając jej laurkę. Zapraszamy do galerii.


WYCIECZKA DO AEROKLUBU NOWOTARSKIEGO

W dniu 16 października 2019 odbyła się wycieczka do Aeroklubu Nowotarskiego z udziałem dzieci 5-6-letnich i uczniów klasy I a. To było niezapomniane wydarzenie. Wycieczkę oprowadzał Pan Franciszek Kolasa - Antek, który zapoznał nas ze swoją pasją lotniczą. Dzieci mogły poznać zadania pilota, obejrzeć hangar a w nim szybowce  i samoloty. Po skończonych ciekawostkach na temat szybowców, samolotów odbył się krótki test, który został rozwiązany przez nasze dzieci poprawnie. W nagrodę grupy otrzymały styropianowe modele szybowców a my w dowód wdzięczności podarowaliśmy miłemu Panu Frankowi laurkę w kształcie samolotu z podziękowaniami. Duże zainteresowanie wzbudziły helikoptery wojskowe, które odbywały na naszym lotnisku szkolenia. Pogoda w tym dniu wyjątkowo sprzyjała lotniczej wycieczce.

 Dziękujemy serdecznie Panu Franciszkowi Kolasie za pokazanie i przybliżenie  naszym wychowankom pięknej pasji lotniczej. Kto wie? Może za kilkanaście lat, ktoś z tej grupy dzieci zostanie sławnym i bohaterskim pilotem? Wszystko zaczyna się od małej iskry, a kończy na wielkim wynalazku lub wspaniałej pasji. Zapraszamy do galerii.


24.09.2019 r. - PRÓBNY ALARM PRZECIWPOŻAROWY

W trosce o bezpieczeństwo wszystkich przedszkolaków w naszej szkole w tym dniu został przeprowadzony próbny alarm przeciwpożarowy. Dzieci usłyszały  sygnał, po którym niezwłocznie przystąpiono do ewakuacji. Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie stopnia opanowania umiejętności zachowania się w sytuacji zagrożenia pożarem przez dzieci i pracowników przedszkola oraz zasadami postępowania na wypadek pożaru, poruszania się w budynku zgodnie z drogami ewakuacji i przejścia na wyznaczony teren zbiórki. Cieszymy się, że akcja ewakuacji przebiegła bardzo sprawnie, ale jednocześnie mamy nadzieję, że umiejętność szybkiego opuszczania zagrożonego budynku nigdy nam się nie przyda.


23.09.2019 r. - PRZEDSZKOLAKI NA SKRZYŻOWANIU

Przez cały  trzeci tydzień września przedszkolaki zapoznawały się z zasadami bezpiecznego poruszania się po jezdni i chodniku, poznały wygląd i znaczenie kilku ważnych znaków drogowych, takich jak: przejście dla pieszych, droga wyłącznie dla rowerów, uwaga dzieci, sygnalizacja świetlna.  Zgodnie z  tematami zajęć grupy przedszkolne wybrały się na spacer  na skrzyżowanie  niedaleko szkoły wraz z STRAŻNIKIEM DROGOWYM  Panią Elą, która codziennie służy swą pomocą wszystkim uczniom poruszających się po drodze. Przedszkolaki obserwowały z wielką uwagą ruch uliczny, nazywały poruszające się po drogach pojazdy, a przede wszystkim  uczyły się zasad obowiązujących na skrzyżowaniu. Obserwowały sporo znaków drogowych i próbowały odszyfrować ich znaczenie. Aby uzyskaną wiedzę wprowadzić w czyn przechodziły przez różne przejścia dla pieszych i doskonale sobie z tym poradziły. Idąc na kolejne wycieczki dzieci będą ostrożne i będą pamiętały o przestrzeganiu zasad ruchu drogowego.


PRZEDSZKOLAKI ROZPOCZĘŁY NOWY ROK SZKOLNY 2019/2020

Dzisiaj oprócz uczniów nowy rok szkolny rozpoczęły również przedszkolaki. Oczywiście jak to bywa pierwszego dnia, są dzieci które chętnie wchodzą do sali i te które mają wiele obaw. Liczną grupę tworzą dzieci, które w tym roku po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola, aby wspólnie uczyć się i bawić.

W nowym roku 2019/2020 wszystkim Dzieciom życzymy radości, uśmiechu i wspaniałych zabaw z kolegami.

Aby zdobywanie wiedzy rozbudzało naturalną ciekawość otaczającym światem  i pozwalało rozwijać zdolności.

Trwa ładowanie strony prosimy czekać...