2 KWIETNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

02/04/2021

Według Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce osób ze spektrum autyzmu jest ponad 400 tysięcy. Nasza szkoła włącza się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, solidaryzując się w ten sposób z osobami ze spektrum autyzmu. Symbolicznym kolorem autyzmu jest kolor niebieski.

Głównym celem celebracji tego dnia jest przeciwstawienie się dyskryminacji oraz stereotypom dotyczących osób autystycznych, a także szerzenie świadomości, czym jest autyzm.

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju. Oznacza to, że u osób autystycznych obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju. Zaburzenia te mają bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu, dlatego używa się określenia „spektrum zaburzeń autystycznych”.

Autyzm nie wiąże się z niepełnosprawnością umysłową, a wręcz przeciwnie – często są to osoby z ponadprzeciętną inteligencją. Osoby autystyczne inaczej odbierają dźwięk, światło, obraz, smak, zapach, ból czy dotyk. Tworzą swój wewnętrzny świat, w którym dobrze się czują. Mają problemy z wyrażaniem emocji, budowaniem relacji międzyludzkich, komunikowaniem się z otoczeniem.

Oto 5 ciekawostek, które pozwolą  lepiej zrozumieć ludzi z autyzmem:

1. Autyzm to zespół cech, które utrudniają budowanie satysfakcjonujących relacji z innymi i sprawiają, że ludziom trudniej jest odnaleźć się w różnych sytuacjach społecznych.
  2. Autyzm powoduje trudności zarówno w kontaktach społecznych, jak i w uczeniu się oraz postrzeganiu otoczenia.
  3. ONZ uznaje autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata obok raka, cukrzycy i AIDS.
  4. W Polsce zaburzenia ze spektrum autyzmu diagnozowane są u jednego dziecka na około 150 – jako że autyzm należy do tzw. chorób cywilizacyjnych, ta liczba stale rośnie.
  5. Mimo, iż wraz ze wzrostem ilości diagnozowanych osób, wzrasta również wiedza na temat objawów i metod terapii zaburzeń ze spektrum autyzmu, świadomość społeczna na jego temat jest wciąż niewystarczająca.

Krzywdzące stereotypy nie pomagają osobom autystycznym odnaleźć się w „naszym” świecie.

Nie wszyscy jesteśmy tacy sami. Nie musimy być. Różnorodność jest bogactwem. Szanujmy to. Pamiętajmy, że oni są wśród nas:

BARDZIEJ spostrzegawczy,

BARDZIEJ analityczni,

ZBYT dosłowni,

ZA BARDZO szczerzy,

czasem ZBYT uparci.

Nie są INNI. Są BARDZIEJ.

Źródła:

www.jim.org/polskananiebiesko