Szkoła Podstawowa nr 4 Herb Nowy Targ Menu

Z życia przedszkolaka

NOWY ROK SZKOLNY 2020/2021

1 września 2020 r.

W naszej szkole odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego. Obostrzenia związane z pandemią koronawirusa spowodowały, że odbyło się w szczególnym reżimie sanitarnym. Przedszkolaki o wyznaczonej godzinie przybyły  ze swoimi rodzicami do szkoły. W telegraficznym skrócie poznały sale i swe panie. My jako nauczyciele jesteśmy przekonani, że mimo zaistniałych okoliczności nasze oddziały przedszkolne będą  miejscem przyjaznym, bezpiecznym, zaspakajającym potrzeby przedszkolaków, umożliwiając im wszechstronny rozwój. U nas każde dziecko ma szansę odnieść sukces.   

23 września 2020 r. 

PRÓBNA EWAKUACJA PRZECIWPOŻAROWA

W naszej szkole odbyła się Próbna Ewakuacja Przeciwpożarowa. Jej celem było przede wszystkim pokazanie dzieciom możliwości wystąpienia zagrożenia oraz nabycia przez nich właściwych zachowań w takich sytuacjach. Dzieci zapoznały się z zasadami bezpiecznego ewakuowania się z budynku szkoły. Uczestnicy ćwiczenia po usłyszeniu sygnału opuścili budynek wyjściem ewakuacyjnym. Nasze przedszkolaki, te młodsze i te starsze spisały się na medal opuszczając szybko i sprawnie szkołę pod okiem nauczycielek.

 

PAŹDZIERNIK  - PRZYSZŁA JESIEŃ DO PRZEDSZKOLA

„Idzie lasem Pani Jesień,

jarzębinę w koszu niesie.

Daj korali nam troszeczkę,

Nawleczemy na niteczkę….”

Do naszego przedszkola zawitała jesień. Dzieci wraz ze swoimi Paniami rozmawiają o darach jesieni. W salach pojawiły się jesienne kąciki przyrodnicze, w których są kasztany, żołędzie, owoce, warzywa i liście. Każda grupa przedszkolna witała Jesień w wyjątkowy sposób. Nasze przedszkolaki tworzyły piękne kolorowe prace plastyczne. Aby przyjrzeć się jesieni z bliska dzieci wychodząc z Paniami do ogrodu obserwowały przyrodę i to, co zmienia się w krajobrazie. Przedszkolaki bardzo polubiły jesień i jej skarby.

TYDZIEŃ OWOCOWO- WARZYWNY

Przeżywaliśmy w przedszkolu tydzień owocowo-warzywny. Był to bardzo kolorowy i smaczny tydzień. Dzięki ciekawym zajęciom poznawaliśmy owoce i warzywa poprzez wszystkie zmysły. Mamy nadzieję, że po tym tygodniu wszyscy będą chętniej sięgali po smaczne, kolorowe "witaminki".

LISTOPADOWA AURA

Witamy w listopadzie!  Za nami czas ,,złotej polskiej jesieni”. Świat za oknem jest coraz bardziej szary, deszczowy i mglisty. W czasie deszczu dzieci się nudzą. Dlatego tak organizujemy nasze zabawy i zajęcia, aby na nudę nie było czasu. W tym miesiącu będziemy rozmawiać o listopadowej pogodzie. Obserwować jak wygląda świat późną jesienią. Zwrócimy uwagę na charakterystyczne cechy listopadowej pogody. Szaruga, plucha i deszcze to określenia w pełni oddające listopadową pogodę. Powoli odchodzi od nas jesień przy akompaniamencie padającego deszczu. Będziemy malować szarugę jesienną i pokażemy, że plucha i deszcz też może ładnie wyglądać. Nastrojowa piosenka zainspiruje nas do poszukiwania określeń dla deszczowych kropel.

Inne tematy listopada to: "Jak dbać o zdrowie? Poznamy tajniki zdrowego ciała" oraz " Moje domowe zwierzątko - jak o niego dbać?"

Listopad to miesiąc, w którym obchodzimy bardzo ważne święto – jest to Dzień Niepodległości 11 listopada. Dzieci przypomną sobie, jak wygląda polska flaga i godło. Na koniec miesiąca poznamy urządzenia elektryczne dawne i obecne, skąd bierze się prąd i wiele innych ciekawostek.

Nie zapomnimy również napisać list do Świętego Mikołaja.

MIKOŁAJ U PRZEDSZKOLAKÓW

Święty Mikołaj z niespdziankami

Idzie dobry święty, uśmiecha się w koło.

Grzecznym dzieciom biją serduszka wesoło.

Niesie w dużym worku prezentów bez liku.

Pełno dzisiaj wszędzie radości i krzyku.

7 grudnia do oddziałów przedszkolnych przybył długo wyczekiwany przez dzieci Św. Mikołaj wraz z aniołkiem. Pomimo braku śniegu we wczesnych godzinach rannych dzieciaki nasłuchiwały radosnego okrzyku "Ho, ho, ho!" i odgłosów dzwoneczków w nadziei, że w progu szkoły pojawi się kochany przez wszystkie dzieci On – Święty Mikołaj. Gdy tylko gość wszedł do sali gimnastycznej,  na buziach przedszkolaków  pojawiły się uśmiechy i radość. Dzieci  powitały gości jak przystało na górali, góralską przyśpiewką. Po krótkiej rozmowie z wspaniałym gościem, przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności muzyczne, które  przygotowane były specjalnie dla Niego. Na koniec po zapewnieniach dzieci, że będą się starały zachowywać grzecznie w domu i w przedszkolu, Mikołaj obdarował je prezentami. Po wykonaniu wspólnego zdjęcia  dzieci podziękowały i pożegnały Mikołaja. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze. Szkoda tylko, że ten wyjątkowy gość odwiedza wszystkich tylko raz w roku…

WIGILIA PRZEDSZKOLAKÓW

Boże Narodzenie to święto obchodzone w sposób szczególnie uroczysty, gdzie przy wigilijnym stole zasiada rodzina. Nasza przedszkolna rodzina zgromadziła się w piątek 18 grudnia na uroczystej wigilii przedszkolnej.

Wszystkie obecne w tym dniu przedszkolaki dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia, a następnie zasiadły do pięknie przystrojonych stołów, na których czekały świąteczne ciasteczka i owoce przyniesione przez rodziców. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek. Czas upłynął w bardzo miłej, serdecznej atmosferze. Wszystkie dzieci czuły zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia.

Idąc do domu każdy przedszkolak zabrał ze sobą własnoręcznie wykonane kartki świąteczne z życzeniami dla rodziców.

To był bardzo uroczysty dzień, o którym długo będziemy pamiętać.

DZIEŃ BABCI i  DZIEŃ DZIADKA

"Z okazji Święta Babci i Dziadziusia,

moc serdeczności, przytuleń i buziaków

od wszystkich PRZEDSZKOLAKÓW!"

W związku z Pandemią COVID-19 niestety nie mogliśmy jak co roku zorganizować w naszej szkole uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Było to zawsze ważnie wydarzenie. Jak co roku mogą się jednak spodziewać prezentów, kwiatów, laurek –dostarczonych przez rodziców lub pocztę  a życzenia od swoich wnucząt Babcie i Dziadkowie usłyszeli przez telefon bądź drogą internetową.

W Polsce Dzień Babci obchodzony jest od 1964 roku, natomiast Dzień Dziadka jest młodszym świętem. Po raz pierwszy pomysł utworzenia Dnia Babci w Polsce pojawił się w 1964 roku w tygodniku “Kobieta i Życie”. Z kolei Dzień Dziadka prawdopodobnie przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych w latach osiemdziesiątych XX wieku i stopniowo stawał się coraz popularniejszy. Jego geneza jednak nie jest do końca znana. Dla wszystkich wnucząt jednak jest to też ważny dzień.

OGÓLNOŚWIATOWY DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

W ramach wspomnianych obchodów przedszkolaki zostały zapoznane z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu poprzez bajki edukacyjne, które obejrzały z wielkim zainteresowaniem „Nie tańcz z wilkami”, „Bekanie”, ”Papla” „Tajemniczy Przyjaciel”. Filmy poprzedzone zostały pogadanką nauczycielki na temat Internetu z naciskiem na bezpieczeństwo w sieci. Poprzez zadania i wspólne zabawy oraz dzięki przekazanej wiedzy, dzieci tego dnia uświadomiły sobie jak w bezpieczny sposób posługiwać się komputerem i wykorzystywać atrakcje Internetu omijając niebezpieczeństwa. Na koniec dnia przedszkolaki wykonały samodzielnie laptopy z kartonu i narysowały ulubione bajki i gry, które oglądały w sieci. Wykonały również gazetkę na korytarzu szkolnym. W trosce o dobro naszych dzieci apelujemy: RODZICU UWAŻAJ, CO TWOJE DZIECKO ROBI PRZY KOMPUTERZE!!!!!

 

BAL PRZEDSZKOLAKÓW

"W karnawale wszyscy urządzają bale.
To tradycja bardzo stara,
strojów pięknych co niemiara.
Niech się bawią duzi, mali
zgromadzeni na tej sali.”


  Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą.

W zorganizowanym balu karnawałowym, dzieci wcieliły się w różne postacie bajkowe. Przedszkolaki zamieniły się w królewny, księżniczki, wróżki, biedronki, spajdermen, rycerzy, księżniczki Elzy, wiedźmy, czy policjantów, pojawiły się również postacie z ulubionych bajek. Przebierańcy świetnie bawili się, uczestnicząc we wspólnych zabawach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci, a cały bal karnawałowy przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń. Po zabawie dzieci udały się do swoich sal, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców. Dziś również przypada tłusty czwartek. Jak obyczaj nakazuje zjedliśmy też pyszne pączki zakupione przez  Radę Rodziców.

Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok.

 

 

Archiwum wydarzeń przedszkola

Trwa ładowanie strony prosimy czekać...