Nasza szkoła jako pierwsza szkoła w mieście, w której uczniowie mogą korzystać z mLegitymacji, czyli legitymacji szkolnej w wersji mobilnej, w telefonie komórkowym.
mLegitymacja szkolna to bezpieczne, trudne do podrobienia narzędzie, umożliwiające weryfikację informacji, jakie obecnie znajdują się w papierowej legitymacji.
Podpisanie porozumienia pomiędzy Ministerstwem Cyfryzacji a szkołą - to konieczny warunek do tego, by uczniowie naszej placówki mogli korzystać z mLegitymacji. Takie porozumienie już jest podpisane. A to oznacza, że uczniowie tej szkoły lada moment będą używać elektronicznej wersji legitymacji szkolnej.
Aby uzyskać mLegitymację należy:
1. Złożyć wniosek do dyrektora szkoły (wniosek do pobrania ze strony lub w sekretariacie szkoły) - rodzic lub pełnoletni uczeń;
2. Z wnioskiem dostarczyć (do wglądu) legitymację papierową, celem weryfikacji danych;
3. Z wnioskiem również dostarczyć zdjęcie - wersja papierowa lub elektroniczna plik.jpg;
4. Dyrektor szkoły niezwłocznie rejestruje mLegitymację dla ucznia;
5. Pobrać wskazaną aplikację na telefon (Android) - uzupełnić rejestrację i już działa elektroniczna legitymacja.
Poniżej do pobrania wniosek oraz informacje o mLegitymacji.
Serdecznie zachęcamy
Przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji mLegitymacja to część aplikacji mObywatel. - To bezpieczne, nowoczesne i bezpłatne narzędzie, które nie tylko ułatwi życie uczniom, ale powinno też spodobać się rodzicom mówił minister cyfryzacji Marek Zagórski. mLegitymacja powinna rozwiązać odwieczny rodzinny problem - ciężko będzie zostawić ją w domu. Mało który młody człowiek nie pamięta przecież o zabraniu telefonu komórkowego. Co więcej, mLegitymację będzie można zainstalować w telefonie rodzica.
Minister cyfryzacji Marek Zagórski - powiedział, że wdrożenie mLegitymacji poprzedziły wielomiesięczne testy i pilotaże systemu. Rozwiązanie było testowane w szkołach. Ma ona również umocowanie prawne - jej wydawanie umożliwia obowiązujące rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.
mLegitymacja szkolna, identycznie jak papierowa wersja dokumentu, poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych, przysługujących uczniom, zniżek - przypomniał szef Ministerstwa Cyfryzacji. - Uczniowie mogą z niej korzystać w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z "tradycyjnych" dokumentów. Nie tylko w trakcie kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece czy zakupie biletów do kina - dodał Marek Zagórski.
Można ją zweryfikować wizualnie - posiada takie zabezpieczenia jak hologram i animowana flaga. Dodatkowo, w przypadku wątpliwości, można wykorzystać ogólnodostępną aplikację mWeryfikator, która sprawdzi nie tylko autentyczność dokumentu, ale także fakt czy dokument nie został zastrzeżony w szkole (w przypadku np. zagubienia telefonu).
W mLegitymacji zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w "tradycyjnych" dokumentach:
Aby uruchomić mLegitymację uczniowie muszą posiadać telefon z systemem operacyjnym Android wwersji co najmniej 6.0.
mLegitymacje szkolne mogą być wydawane uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Mobilną legitymację może otrzymać każdy uczeń, któremu wydano wcześniej tradycyjną wersję dokumentu. Okres ważności mLegitymacji jest tożsamy z okresem ważności wydanej wcześniej wersji papierowej. W przypadku utraty ważności "tradycyjnej" legitymacji, mobilna wersja dokumentu będzie unieważniana. Szkoła będzie mogła unieważnić dokument także w przypadku utraty mLegitymacji z powodu uszkodzenia, niepoprawnego działania, czy zgubienia urządzenia mobilnego, w którym była przechowywana.