Akademia z okazji Dnia Ziemi

24/04/2014

"Zmieniaj nawyki - nie klimat!" to hasło przewodnie towarzyszące uroczystościom związanym z tegorocznym Dniem Ziemi. Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, obchodzone 22 kwietnia już od 1970 roku, natomiast w Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku. Za każdym razem  wiąże się z nim inne hasło. W tym roku ekolodzy skupili się na klimacie, jego zmianach, niwelowaniu skutków tych zmian i przeciwdziałaniu globalnemu ociepleniu.

Uczniowie naszej szkoły przygotowali krótki występ o tematyce ekologicznej oparty na podstawie fragmentów książki "Mały Książę". Uczniowie klas piątych i szóstych wcielając się w postaci: ziemian, lisa, róży i tytułowego księcia przedstawili kolegom problem jakim jest degradowanie planety Ziemi. W niekonwencjonalny sposób przemówili do nas pokazując piękny wymarzony świat, który moglibyśmy mieć - i brzydki, brudny, szary krajobraz, który może nas czekać jeżeli nie zmienimy naszego postępowania.

Obchody Światowego Dnia Ziemi związane są tematycznie z wiosenną akcją Sprzątamy Nasze Miasto. W dniach 23 - 25 kwietnia nasi uczniowie wraz z nauczycielami sprzątali tereny sąsiadujące ze szkołą. Wyposażeni w rękawice i worki na śmieci dzielnie porządkowali okolicę.

Występy i akcja Sprzątania Świata miały za zadanie uświadomienie dzieciom jak ważnym zagadnieniem jest dbanie o naszą planetę. Po raz kolejny przypominaliśmy, że każdy z nas jest odpowiedzialny za jej los. To od nas zależy jej przyszłość i to jak długo będzie służyła przyszłym pokoleniom.