Dbam o zdrowie

15/03/2019

"Zdrowo jem, więcej wiem!

Uczniowie klas pierwszych i drugich rozumieją, że zdrowie to bardzo ważna rzecz. Dlatego brali udział także i w zimowej edycji projektu "Zdrowo jem, więcej wiem!" (wcześniej realizowali edycję jesienną). Podczas zajęć "Dbam o to, co jem i jak spędzam czas" prezentowali swoje zdjęcia z okresu niemowlęcego, przedszkolnego i obecne, wypowiadali się na temat zmian, jakie zachodziły w ich wyglądzie na przestrzeni przeżytych lat, rozważali, co sprawia, że dzieci rosną i rozwijają się, co jest do tego niezbędne, jak wraz z wiekiem zmienia się skład i rodzaj pożywienia. Przypomnieli zasady zdrowego odżywiania się, a następnie w grupach wypełniali kontury Siłaczka i Słabeuszka różnokolorowymi kwadracikami symbolizującymi pożywienie. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że wolą być Siłaczkami, dlatego będą dbać o to, co jedzą i pamiętać o aktywności fizycznej. Podczas zajęć "Jesteśmy aktywni, jak mieszkańcy Turkusowej Planety" uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem, gdyż wprost uwielbiają lekcje wychowania fizycznego. Na dużej sali odbyły się międzyklasowe wyścigi sztafetowe. Tego rodzaju wyścigom zawsze towarzyszą emocje związane z rywalizacją, jednak dzieci rozumieją już, że tak naprawdę liczy się dobra zabawa i w większości umieją radzić sobie z porażką. Na małej sali odbyły się drużynowe rozgrywki w piłkę ręczną oraz ćwiczenia z woreczkami rozwijające ogólną sprawność ruchową, szybkość, skoczność, zręczność, celność rzutu. Największą radość sprawiło jednak chyba uczniom pokonywanie toru przeszkód i pewnego lęku przy przechodzeniu po drabince położonej poziomo na wysokości około 1 m. Technika przechodzenia była bardzo różna, zależna od umiejętności dzieci. Ponadto "Śpiewające truskawki" stwierdziły, że mieszkańcy Turkusowej Planety na pewno umieją tańczyć, postanowiliśmy więc poćwiczyć tę umiejętność, posiłkując się specjalnym programem do nauki tańca i tablicą interaktywną. Podczas podsumowania zajęć uczniowie orzekli, że aktywność fizyczna to super sprawa. Otrzymali karty pracy "Jesteśmy aktywni, jak mieszkańcy Turkusowej Planety". Rozwiązane krzyżówki zabrali do domów, aby pokazać rodzicom, opowiedzieć im o zajęciach i zachęcić do wspólnych zabaw. W ramach realizacji projektu zorganizowano również Konkurs Plastyczny "Jestem Siłaczkiem" oraz konkurs na najciekawsze propozycje zabaw w szkole.