Dzień Bezpiecznego Internetu

09/02/2021

W dniu 09. 02. 2021r. obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu.
Obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku.
Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.

Kilka zasad dotyczących bezpieczeństwa w internecie:

1. Chroń swoją prywatność. Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy. Zadbaj o swój wizerunek. Jeśli publikujesz w sieci swoje zdjęcia, zadbaj, by widzieli je tylko Twoi znajomi. Nie umieszczaj w sieci zdjęć, które mogą Ci zaszkodzić dziś lub za jakiś czas.
  2. Mów, jeśli coś jest nie tak. W sytuacji, kiedy ktoś lub coś Cię w internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Możesz w takiej sytuacji skontaktować się z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, dzwoniąc pod bezpłatny numer 116 111.
  3. Nie ufaj osobom poznanym w sieci. Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w sieci. Nie spotykaj się z osobami poznanymi w internecie. O propozycjach spotkania od internetowych znajomych informuj rodziców.
  4. Szanuj innych w sieci. Pamiętaj, by traktować innych z szacunkiem. Swoje zdanie wyrażaj tak, by nie obrazić nikogo. Nie reaguj agresją na agresję.
  5. Korzystaj z umiarem z internetu. Zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu czy smartfona może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i pogorszyć kontakty ze znajomymi.
  6. Czytaj regulaminy. Zanim zaakceptujesz regulamin, zawsze go wnikliwie przeczytaj.
  7. Stosuj trudne hasła. Stosuj hasła trudne do odgadnięcia, które są kombinacjami liter, cyfr i znaków specjalnych.

Źródło i wiecej ciekawych informacji na stronie: https://sieciaki.pl/warto-wiedziec/zasady-bezpieczenstwa