Dzień Języka Ojczystego

22/02/2019

"Granice mojego języka są granicami mojego świata".
Ludwig Wittgenstein

W czwartek 21 lutego nasza szkoła dołączyła do obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. To niezwykłe święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku na pamiątkę wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.*

Nasi uczniowie - gotowi krzewić poprawną polszczyznę na co dzień - wzięli udział w dwóch zorganizowanych z okazji wspomnianego święta konkursach. Dwie osoby z każdej klasy reprezentowały więc dzielnie swoich rówieśników, zmagając się z testem pełnym językowych zawiłości. Młodzi ludzie wskazywali właściwe formy wyrazów, korygowali błędy i zapisywali poprawne sformułowania.

Ponadto odbyła się kampania reklamowa, której celem była promocja języka polskiego. Chętnych do wzięcia w niej udziału nie brakowało, a stworzone przez nich plakaty okazały się prawdziwymi dziełami sztuki.

W to piękne święto do głosu zostały dopuszczone także... ściany, które niemal krzyczały do nas, która z dwóch wybranych form jest właściwa, a której powinniśmy unikać. Każdy więc mógł sobie przypomnieć i zapamiętać już na dłużej, że mówimy np.  w cudzysłowie, z rzędu i jest napisane.

Bo przecież "[...]Polacy nie gęsi, iż swój język mają"... i  na co dzień gorliwie o niego dbają!

*Źródło: www.ore.edu.pl