KAMPANIA 19 DNI PRZECIW PRZEMOCY WOBEC DZIECI I MŁODZIEŻY

07/11/2018

"Dziecko CHCE BYĆ DOBRE. Jeśli nie umie - NAUCZ. Jeśli nie wie - WYTŁUMACZ. Jeśli nie może - POMÓŻ"
Janusz Korczak

Nasza szkoła już po raz trzeci bierze udział w kampanii 19 dni przeciw przemocy wobec dzieci i młodzieży. Jest to kampania międzynarodowa, zorganizowana w Nowym Targu przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i Fundację "Szczęśliwe Jutro". Podobnie jak w ubiegłych latach głównym celem kampanii jest zwrócenie uwagi na stosowane formy przemocy wobec dzieci i młodzieży oraz uwrażliwianie na sytuacje krzywdzące innych oraz przeciwdziałanie im. W związku z programem organizowane są w szkole różne akcje i działania. Jednym z nich był konkurs przeznaczony dla uczniów klas siódmych i ósmych. Zadaniem klas: 7a, 7b, 8a i 8b było napisanie na zajęciach z wychowawcami klasowego "Dekalogu dorosłego". Zwycięską klasą okazała się 8a, która wraz z panem Dawidem Tokarskim ułożyła następujący dekalog:

1. Zbudujmy razem kochający się dom.
2. Rozmawiaj ze mną. Pytanie: "Jak w szkole?" - to nie jest rozmowa.
3. Nie traktuj mnie jak zabawkę, która Ci się znudziła.
4. Pomóż mi, czasem sam nie potrafię.
5. Okazuj uczucia - chciałbym wiedzieć, że jestem kochany.
6. Wiedz, że każdy popełnia błędy, ja też mam do tego prawo.
7. Nie przeklinaj. Niczego mnie tym nie nauczysz, dajesz mi zły przykład.
8. Bicie mnie - nie pomaga. Nie wyżywaj się na mnie, nie jestem Twoim workiem treningowym.
9. Nie krzycz na mnie, lecz wytłumacz mi - słowa działają lepiej niż przemoc.
10. Nie pij przy mnie alkoholu - to źle na Ciebie wpływa, tracisz nad sobą kontrolę i jest mi wstyd.

Na korytarzu szkolnym została wykonana gazetka, której hasłem przewodnim w tym roku jest temat "Kary cielesne". Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu wykonali pomarańczowe kokardki, które przypną do swoich ubrań uczestnicy spotkania podsumowującego akcję, które odbędzie się 19 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu. Naszą szkołę będzie reprezentowała kasa 7a, która wraz z panią Dorotą Kowalczyk przygotowała krótki występ pt. "Z pamiętnika". W ramach kampanii wychowawcy klas starszych przeprowadzili również godziny wychowawcze na temat różnych form przemocy.

Całym sercem wspieramy tę akcję, przyłączamy się do jej programu i idei, by wszystkim nam żyło się lepiej i bezpieczniej. Czekamy także na kolejną edycję.