Konkurs recytatorski "Strofy o Ojczyźnie"

21/05/2018

"Ziemio ojczysta, ziemio jasna,
nie będę powalonym drzewem.
Codziennie mocniej w ciebie wrastam
radością, smutkiem, dumą, gniewem.
Nie będę jak zerwana nić.
Odrzucam pusto brzmiące słowa.
Można nie kochać cię - i żyć,
ale nie można owocować".
W. Szymborska

W dniu 18 maja w Szaflarach odbył się XXV Konkurs Recytatorski im. Augustyna Suskiego "Strofy o Ojczyźnie". Atmosfera panująca podczas konkursowych zmagań była wspaniała. Przede wszystkim dopisali uczestnicy, których pojawiło się aż 139 z 42 szkół z powiatów: nowotarskiego, tatrzańskiego i suskiego. Wielu uczniów przyszło w strojach regionalnych. Mottem przewodnim konkursu były słowa Suskiego: "Polak tworzy swoją Ojczyznę przez twórczą pracę w sobie samym i otoczeniu".

Uroczyste otwarcie jubileuszowego konkursu odbyło się  pod pomnikiem patrona - Augustyna Suskiego - gdzie zostały złożone kwiaty. Następnie rozpoczęły się przesłuchania konkursowe w szkole. Uczniowie recytowali wiersze i opowiadali gawędy w kategoriach gwarowej i literackiej, podzieleni na odpowiednie grupy wiekowe.
Naszą szkołę reprezentowali Julia Sulka z kl. VII b, Robert Jaróg z kl.V b, Michał Piłat z kl. IV a oraz Dawid Myrda z kl. III c. Każdy z uczniów otrzymał pamiątkowy dyplom i drobne upominki, a najlepsi zostali nagrodzeni statuetkami, książkami  oraz nagrodami rzeczowymi. Całość programu uświetnił występ zespołu regionalnego "Mali Szaflarzanie".

W kategorii literackiej, w grupie wiekowej II - (klasy IV - VI - 28 uczniów) drugie miejsce zajął Michał Piłat z kl. IV a, który przygotował fragment pięknego utworu poetyckiego Wisławy Szymborskiej "Gawęda o miłości ziemi ojczystej" oraz fragment legendy "Rycerze śpiący w Tatrach".
Wszystkim uczestnikom należą się ogromne gratulacje za piękne przygotowanie utworów oraz reprezentowanie naszej szkoły na tym jubileuszowym konkursie.