Konkurs recytatorski w Kościelisku

31/10/2017

"Choć tu, w Kościeliskak, kamieniste pole,
Nie pódem na Bugaj ani na Podole,
Nad syrokom Wisłe, ni nad Dunaj siwy,
Bo jo w Kościeloskak jak ptosek scynśliwy (...)"
Stanisław Nędza - Kubiniec

26 października w Domu Ludowym w Kościelisku odbył się finał XXI edycji Międzygminnego Konkursu Recytatorskiego im. Stanisława Nędzy - Kubińca, w którym zaprezentowało się 85 uczestników z Podhala i Orawy. Jury oceniało recytatorów w dwóch kategoriach językowych: gwarowej i literackiej oraz w czterech kategoriach wiekowych.

Nasza szkołę reprezentowało troje uczniów startujących w kategorii literackiej: Julia Sulka z kl. 7a, Robert Jaróg z 5b oraz Milena Bryniarska z kl. 3a przygotowanych przez panią mgr Renatę Staszel i panią mgr Marię Kołacz. Oceniani oni byli przez jury w składzie: Anna Rejewska - nauczyciel, polonista; Mateusz Nędza - Kubiniec - sołtys wsi Kościelisko, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tatrzańskiego, założyciel i opiekun Muzeum Stanisława Nędzy - Kubińca w Kościelisku, wnuk poety oraz Halina Urbaś - wieloletni nauczyciel, kierownik zespołu Polany.

"Halny wietrze jesienny, który w uszach mi dzwonisz, melodią ostrzoną na głazie..." S. Nędza-Kubiniec

Uczestnicy byli bardzo dobrze przygotowani, wykazali się doskonałą znajomością wygłaszanych przez siebie tekstów oraz wybitnymi zdolnościami recytatorskimi. Już na wstępie, podczas przywitania i otwarcia konkursu, zdenerwowani i przejęci  usłyszeli od organizatorów, że niezależnie od końcowego wyniku wszyscy są już zwycięzcami. To prawda, ponieważ aby wystąpić w tym konkursie, trzeba było poświęcić dużo czasu na przygotowanie tekstów poetyckich i wykazać się odwagą, by stanąć przed obcą publicznością, nieznanym jury i pokazać się od jak najlepszej strony. Dlatego należy im się pochwała, stanowią wzór dla innych do naśladowania.

Tym bardziej miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie naszej szkoły, bowiem w grupie wiekowej klas II-III szkoły podstawowej I miejsce wspólnie z Dominiką Tokarczyk z Zakopanego zajęła nasza reprezentantka  Milena Bryniarska za interpretację wierszy Wandy Szado-Kudasikowej "Wypróbowany przepis na jesienne ciepło" i Izabeli Zającówny "Małe serduszko", natomiast w grupie wiekowej klas IV-VI szkoły podstawowej wyróżnienie otrzymał Robert Jaróg. Gratulujemy!