Łopuszańskie królestwo buka

12/10/2017

"Tu króluje zeszłoroczny czas
na posłaniu z liści buczynowych
stąd do ziemi dalej niż do gwiazd
zachwytu swego nie wysłowisz."
(SDM "Ballada z gór")

Ale buczynowy las to nie tylko raj dla artystów - poetów czy malarzy - to również raj dla leśników i przyrodników. W Gorcach buki mają wielkie znaczenie, dlatego też obchodzone jest tam - Święto buka, na które została zaproszona klasa 6a razem z p. Dorotą Kowalczyk. Święto buka to plenerowe warsztaty edukacyjne zorganizowane przez pracowników Gorczańskiego Parku Narodowego i Nadleśnictwa Nowy Targ. Zajęcia miały miejsce w Łopusznej, w Gajówce Mikołaja i na okolicznych polanach. Uczniowie dzięki pogadankom specjalistów oraz zorganizowanym przez nich zadaniom, dowiedzieli się wszystkiego na temat morfologii, biologii i wykorzystania wyjątkowego drzewa - buka. Wycieczka była niezmiernie ciekawa i pouczająca, a dzięki przepięknej pogodzie dodatkowo przyjemna oraz relaksująca. Zachęcamy do spaceru w tych uroczych okolicach, paleta barw jesiennych buków jest zachwycająca, a dostojne drzewa działają kojąco i pobudzają do refleksji nad pięknem otaczającego życia.