Multimedialma podróż w kosmos

08/12/2017

"Zmierz, co jest mierzalne i uczyń mierzalnym to, co takim nie jest"
Galileusz

Fascynujący świat kosmosu, niezwykłe odkrycia oraz liczby, które w głowie się nie mieszczą i trudno sobie je wyobrazić to atrakcje, jakie zaprezentowali uczniom  pasjonaci "Gwiezdnego Nieba".
Astronomia i nocne niebo od wieków interesowały ludzi. W dzisiejszych czasach zostały prawie zapomniane. W coraz bardziej zanieczyszczonym światłem środowisku nie dostrzegamy już Drogi Mlecznej, komet czy słabszych gwiazd. Niewiele jest takich miejsc w Polsce, gdzie nocne niebo wciąż jest rozgwieżdżone i stanowi zajmującą atrakcję dla wielu osób.

Zaprezentowany pokaz miał na celu uwrażliwić dzieci i młodzież na coraz częstszy problem  wynikający z zamiłowania do świetlnych iluminacji już nie tylko w wielkich miastach, ale wszędzie, gdzie pojawia się człowiek - a to ogromne marnowanie energii. Dlatego do nocnych obserwacji nie wystarczy już samo rozgwieżdżone niebo. Konieczna jest jego promocja połączona z wdrożeniem szeregu działań ułatwiających obcowanie z ciemnym niebem. Należą do nich m. in. przygotowanie odpowiedniej infrastruktury do prowadzenia obserwacji,  edukacja w zakresie ochrony ciemnego nieba oraz dbanie o zachowanie stanu środowiska.
Pokazy astronomiczne to nowa, ciekawa alternatywa  spędzania wolnego czasu również w naszym regionie. Chociaż ciemne niebo jest jeszcze dla wielu osób nieodkrytą atrakcją. Udział w pokazach to szansa na poznanie nowego nie tylko hobby, ale też zamiłowania naukowego do poznawania tego, co kryje kosmos.