Szkoła Podstawowa nr 4 Herb Nowy Targ Menu

Nadanie szkole imienia Króla Kazimierza Wielkiego i rozpoczę

03/09/2018

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego reportażu. Poniżej.
--------------------------------------------
"Wszystko zaczyna się od marzeń"
Król Kazimierz Wielki marzył o potężnej Polsce i taką zostawił. Ktoś marzył o tym, żeby na Niwie powstała szkoła i ją założył. Ktoś marzył o tym, by nadać tej szkole imię i w dniu 3 września 2018 roku, w 85 rocznicę założenia szkoły marzenia te stały się rzeczywistością...

Ta data na długo pozostanie w naszej pamięci. W tym dniu bowiem świętowaliśmy potrójną uroczystość: nadanie szkole imienia Króla Kazimierza Wielkiego,  85-lecie powstania placówki oraz miejską inaugurację roku szkolnego 2018/2019.

Obchody rozpoczęły się od Mszy świętej celebrowanej przez księdza biskupa Damiana Muskusa, któremu towarzyszył ksiądz proboszcz Franciszek Rembiesa. Jego Ekscelencja wygłosił poruszającą homilię, w której podkreślił wagę patriotyzmu, tradycji i edukacji. Zaznaczył, że to właśnie nauczyciele i uczniowie muszą pozostać w służbie tym wartościom.

Następnie ksiądz biskup poprosił o wystąpienie pocztu sztandarowego i dokonał poświęcenia  sztandaru naszej szkoły.  Po błogosławieństwie wszyscy uczestnicy uroczystości udali się do sali gimnastycznej.

Ceremonia rozpoczęła się od  wprowadzenia pocztów sztandarowych, po czym odśpiewany  został hymn państwowy.  Następnie prowadzący: pani Renata Staszel, pani Danuta Piekarczyk oraz pan Maciej Zborowski  przywitali przybyłych gości.  Wśród nich zasiadali m.in.: przedstawiciele władz miasta Nowy Targ z burmistrzem panem Grzegorzem Watychą na czele, ksiądz proboszcz parafii św. Brata Alberta, przedstawiciele powiatu nowotarskiego, Kuratorium Oświaty w Krakowie a także posłowie RP. Uroczystość uświetnili także swą obecnością najstarsi uczniowie naszej szkoły - pani Stefania Bryniarska oraz pan Tadeusz Domin.

Wszyscy zebrani wysłuchali przemówienia pana burmistrza Grzegorza Watychy oraz dyrektora szkoły pana  Pawła Zycha. Następnie głos zabrali: pani poseł Anna Paluch, pan poseł Edward Siarka oraz pani dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty Bożena Bryl. Na końcu wystąpiła przedstawicielka Związku Nauczycielstwa Polskiego pani Romualda Prośniak.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było przyjęcie przez dyrektora szkoły sztandaru przekazanego przez burmistrza miasta.  Pan Paweł Zych wyraził podziękowanie oraz podkreślił, iż sztandar oraz przyjęty patron staną się symbolem wartości, które będą fundamentem pracy wychowawczej. Następnie pan dyrektor przekazał sztandar uczniom, którzy przyrzekli otaczać go czcią i dbać o to, by właściwym postępowaniem i rzetelną nauką pracować na dobre imię szkoły.

W dalszej kolejności prowadząca pani Renata Staszel opisała symbolikę i wymowę sztandaru, podkreślając, iż należy okazywać mu cześć i godnie mu służyć. W obecności wszystkich zebranych przedstawiciele uczniów złożyli ślubowanie na otrzymany sztandar.  Następnie odśpiewano Rotę i zakończono oficjalną część uroczystości.
 
Po niej nastąpiła prezentacja programu artystycznego przygotowanego przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Aktorzy zadbali o to, by widzowie dobrze się bawili, ale i pogłębili swoją wiedzę na temat Króla Kazimierza Wielkiego. Nie można nie wspomnieć też o wspaniałej oprawie muzycznej pod batutą pana Piotra Urzędowskiego, którą zapewniły dwa szkolne zespoły wraz z orkiestrą dętą z Szaflar.
Wszyscy organizatorzy i uczestnicy uroczystości udowodnili więc, że warto marzyć i dążyć do realizacji swoich pragnień.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego reportażu.

Trwa ładowanie strony prosimy czekać...