Nowy Targ - moje miasto

25/11/2016

"W sercu cudnej krainy - jest pradawne Miasto,
Miasto mężne jak orzeł i tak wierne jak krzyż."

Z okazji święta Patronki naszego miasta - Świętej Katarzyny - dnia 24 listopada, uczniowie klas IIb i IIc uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych zorganizowanych przez Muzeum Podhalańskie w Nowym Targu. Uczniowie swe spotkanie z kulturą i rzemiosłem Podhala rozpoczęli od zwiedzania ekspozycji stałej Muzeum mieszczącego się w Ratuszu, następnie przystąpili do sprawdzenia zdobytej wiedzy w grach zespołowych. Dużą popularnością cieszyła się zwłaszcza gra - "Z Barankiem Loczkiem przez Podhale i Orawę". Dzieci mogły utrwalić w ten sposób nazwy rzemiosł popularnych w naszym regionie, poznać podstawowe narzędzia konieczne do uprawiania tych zawodów, a przede wszystkim  produkty powstałe w wyniku pracy naszych pradziadków, gdyż tradycyjne rzemiosło w naszym regionie jest coraz rzadziej wykonywane. Po tak znacznym wysiłku intelektualnym dzieci z przyjemnością ruszyły na wędrówkę po nowotarskim Rynku i okolicach. Miały okazję podziwiać najstarsze zabytki naszej miejscowości: Kościół św. Katarzyny, Kapliczkę św. Jana Kantego, Kościół św. Anny(z oddali), a także kamienice wokół Rynku, budynek "Sokoła" czy Gimnazjum nr 1, jak również pomnik "Piewcy Podhala" - Władysława Orkana. Wędrówkę po centrum Nowego Targu zakończyła wizyta w Urzędzie Miasta, podczas której uczniowie odwiedzili gabinet Pana Burmistrza Grzegorza Watychy oraz Salę Obrad. Następnego dnia - świętując "Katarzynki" - uczniowie klasy IIc wcielali się w rolę Św. Katarzyny - Patronki Miasta lub Króla Kazimierza Wielkiego - założyciela naszego Miasta, by dokonać podsumowania 670 lat istnienia naszego miasta i zachęcić do zamieszkania "u nas". Prezentowali własnoręcznie wykonane albumy o atrakcjach Nowego Targu i okolic, które warto zobaczyć. (więcej zdjęć w Galerii)