Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

04/03/2020

"Aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa"
J. Słowacki

W trosce o to, by jak pisał J. Słowacki: "[...] język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa", po raz drugi w naszej szkole zostały zorganizowane obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Mimo że w tym roku rozciągnęły się one w czasie, nie straciły na swej wartości. Wręcz przeciwnie - w świętowanie zaangażowała się spora część społeczności szkolnej, która zadbała o to, by było twórczo i... bezbłędnie.

Reprezentanci klas od IV do VIII spróbowali swoich sił w II edycji konkursu "Mówimy i piszemy poprawnie". Zmierzyli się m.in. z pytaniami z zakresu składni, ortografii i frazeologii.Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych. Wśród uczniów klas IV-V  Aleksandra Jaskierska i Milena Marek zajęły I miejsce, Bogumiła Sieka - II miejsce, a Magdalena Trzcińska - III miejsce. Natomiast wśród uczniów klas VI-VIII Zofia Sięka zdobyła I miejsce, Anastazja Wojeńska - II miejsce, a Małgorzata Jaróg - III miejsce.

Ponadto chętni uczniowie wzięli udział w projekcie, w ramach którego tworzyli alternatywne do istniejących okładki lektur szkolnych. Oryginalne aranżacje, jakie zostały sfotografowane przez autorów prac, stanowią niezbity dowód na ogromną kreatywność uczniów. Wśród prezentowanych prac wyróżniono okładki wykonane przez następujących uczniów: Amalię Stachulak do książki "Morderstwo w Orient Expressie" Agathy Christie, Michała Piłata do noweli "Janko Muzykant" Henryka Sienkiewicza oraz Kingę Bałę do mitu Jana Parandowskiego "Dedal i Ikar".

Pomysłowością wykazały się także klasy, które przyozdobiły swoje sale gazetkami propagującymi  piękną i poprawną polszczyznę. Ich twórcy zwrócili uwagę tak na sylwetki i dzieła wielkich pisarzy, jak i na poprawność ortograficzną czy interpunkcyjną wypowiedzi. Poruszone zostało też zagadnienie wpływu języków obcych na kondycję naszego języka oraz wymyślona, a potem przedstawiona w formie komiksu, historia o tym, jak poznać zasady pisowni i stosować je na co dzień.

Twórczych elementów nie zabrakło również w świetlicy szkolnej, którą udekorowały przebywające tam po lekcjach dzieci.

Jak widać społeczność szkolna spisała się na medal oraz udowodniła, że nauka i kreatywność idą ze sobą w parze.  Niech zatem to natchnienie nie opuszcza nas do czerwca, a poprawność językowa stanie się codziennością.