Szkoła Podstawowa nr 4 Herb Nowy Targ Menu

Obchody Święta Konstytucji

04/05/2018

"Dniu radości, dniu wesela! Jak szeroki polski kraj,
Niechaj okrzyk w niebo strzela: Vivat! Vivat! Trzeci Maj!
Naród z królem, król z narodem - Odrodzenia ziścił sen ...
w upojeniu cudnem, młodem, niech nam dzień rozbłyska ten.
Trzeci Maja! ... Wielki Boże! Dłonie bratnie złączmy wraz!
Cóż się oprze, któż nas zmoże? Bóg nad nami! Polska w nas!"
Józef Relidzyński "Radosny Dzień"

4 maja 2018 roku w naszej szkole odbyło się przedstawienie z okazji narodowego święta - rocznicy uchwalenia przez Polskę Konstytucji 3 Maja. Przygotowane ono zostało przez uczniów klasy 4a. Na scenie pojawił się zmartwiony współczesny uczeń, który nie wiedział, jak stworzyć wypracowanie z języka polskiego na temat:  Napisz kartkę z pamiętnika upamiętniającą wydarzenia Konstytucji 3 Maja. Przecież mnie tam nie było!- pada pełne złości i rozżalenia stwierdzenie z ust chłopca. Nagle pojawia się dziejowy Chochlik, przekręca wskazówki zegara, zrywa kartkę z kalendarza i powoduje, że przenosimy się w czasie o ponad dwieście lat. Kolejno wchodzą postacie przedstawiające najważniejsze informacje o dziejowych wydarzeniach, które w konsekwencji doprowadziły do zmian ustrojowych i stworzenia nowatorskiej jak na owe czasy  konstytucji. Po ostatnim wejściu Chochlika znów jesteśmy w 2018 roku, a narzekający na konieczność napisania zadania uczeń, dzięki przedstawionym w trakcie przeniesienia w czasie informacjom, pisze piękne wypracowanie.
Na zakończenie akademii usłyszeliśmy recytację wierszy o fladze oraz fragmentu utworu Wisławy Szymborskiej "Gawęda o miłości ziemi ojczystej". Całość dopełnił Szkolny Zespół Wokalno-Instrumentalny, który odśpiewał nam piosenki upamiętniające tamto doniosłe wydarzenie.
Przedstawienie przygotowali: mgr Jadwiga Stołowska-Skrzypczyk, mgr Bogusława Mozdyniewicz, mgr Aneta Byrnas - Truchoń, a o oprawę muzyczną zadbał  mgr Piotr Urzędowski.
Trwa ładowanie strony prosimy czekać...