Obóz Auschwitz

14/02/2019

"Niechaj na wieki będzie krzykiem rozpaczy i przestrogą dla ludzkości to miejsce..."

Oświęcim, miejsce jednej z największych tragedii w historii ludzkości, powinien odwiedzić każdy człowiek. Dlatego też uczniowie klasy VIII b z wychowawcą udali się 12 lutego na wycieczkę do muzeum. Podczas wizyty w Muzeum Pamięci Auschwitz-Birkenau oglądali obóz niemiecki z czasów II wojny światowej, przechodzili przez poszczególne baraki, cele więzienne, krematoria, łaźnie dla więźniów, oglądali szubienice i miejsca rozstrzelania ludzi różnych narodowości (Polaków, Żydów, Rosjan, Romów) jak również ekspozycje upamiętniające ofiary Holocaustu. Dawny niemiecki obóz koncentracyjny zrobił na odwiedzających niezwykłe wrażenie, gdyż pozwolił przynajmniej częściowo wyobrazić sobie skalę hitlerowskich zbrodni. Na pewno  wycieczka ta wszystkim zapadnie na długo w pamięci, bo miejsce to - jak głosi tablica umieszczona przy krematoriach - "Niechaj na wieki będzie krzykiem rozpaczy i przestrogą dla ludzkości..."