Pamięci Żołnierzy Wyklętych

21/03/2017

"Wolność Ojczyzny krzyżami się mierzy"

W piątek 17. marca 2017 roku odbył się spektakl pt. "W hołdzie żołnierzom wyklętym".

Z tym trudnym, lecz niezwykle ważnym dla naszej ojczyzny tematem zmierzyli się uczniowie klas: III a, V b i VI a pod kierunkiem nauczycieli: mgr Beaty Stasik, mgr Marleny Sulki, mgr Anny Gutt-Kołodziej. Gościnnie wystąpiła Martyna Plewa - absolwentka naszej Szkoły, a obecnie uczennica IV Niepublicznego Gimnazjum w Nowym Targu.

Uczniowie we wzruszający sposób, z dużą dozą dramatyzmu  przedstawili montaż słowno-muzyczny, tak iż niejednemu zakręciła się przysłowiowa łezka w oku. Zaprezentowane utwory przybliżyły wszystkim historię sanitariuszki Inki oraz sylwetki i trudne dzieje życia innych "żołnierzy wyklętych". O żołnierzach tych, do niedawna, nie można było wspominać, a pamięć o nich została wymazana i skazana na pogardę. Ci "zapomniani bohaterowie" zasługują na szacunek i pamięć ze względu na bohaterską i bezkompromisową postawę w walce o wolność.

Ważne jest, by młode pokolenie pamiętało historię i z niej czerpało naukę i siłę do obrony wartości najwyższych.