Pasowanie uczniów klas I na czytelnika

20/03/2018

"Bajki i książki czytaj zawzięcie,
Do świata wiedzy znajdziesz zaklęcie. (...)
Książki mówią, że ciekawscy żyją mądrzej!"

20.03.2018r. w naszej szkole miało miejsce doniosłe wydarzenie! Pierwszoklasiści zostali pasowani na prawdziwych czytelników! Dzieci z klasy I a i I b oraz ich starsi  koledzy  z klasy 4a przygotowały ciekawy program artystyczny, w którym wykazały swoje umiejętności recytatorskie i aktorskie. Uroczystość pasowania poprzedziła inscenizacja, w której książki skarżyły się na czytelników - narzekały, że dzieci nie dbają o nie i niszczą je. Starsi koledzy w obrazowy sposób pokazali wstępującym w szeregi czytelników uczniom, do czego może doprowadzić ich niedbalstwo i brak poszanowania książek. Mali czytelnicy nauczyli się jak obchodzić się z książkami, aby ich nie zniszczyć i by mogły cieszyć wszystkich swymi wspaniałymi historiami. Pierwszoklasiści odpowiadali również na pytania bajkowego skrzata, pochwalili się  doskonałą znajomością alfabetu, a każda z prezentowanych przez nich literek skrywała w sobie ważną i mądrą informację o książkach i bibliotece.

Następnie jedni z najmłodszych w szkole aktorów z kl.1b zaprezentowali przedstawienie pt. "Bajkowy ambaras", w którym wszystkie bajki pomieszały się, dopiero król Baj pomógł postaciom wrócić do swoich książeczek. Pierwszaki wspaniale wcieliły się w swoje role, a ich niezwykłe i pięknie przygotowane stroje dodały uroku występowi, sprawiły, że bohaterowie bajek i baśni na krótki moment ożyli na szkolnej scenie. Pomimo zdenerwowania wszyscy wspaniale mówili, prezentowali przygotowane wierszyki oraz odtwarzali przydzielone im role. Radości i śmiechu było dużo, ale pojawiła się też mądra refleksja i puenta: "Świat jest wielki, a po drodze tyle pytań, Odpowiedzi poszukajcie na kartach książek(...) -  Nie zbłądzi ten kto czyta"

Na koniec uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste przyrzeczenie i otrzymali dyplomy pasowania na czytelnika oraz pióra ufundowane przez Pana Dyrektora Pawła Zycha.