Szkoła Podstawowa nr 4 Herb Nowy Targ Menu

Pierwsza pomoc

27/11/2020

Czy wiesz że...
Wczesne podjęcie reanimacji przez świadków zdarzenia może podwoić lub nawet potroić szanse przeżycia osób, u których doszło do zatrzymania krążenia.
A czy ty już umiesz udzielić pierwszej pomocy???

W dniu 30 października 2020r. w ramach działań związanych z bezpieczeństwem uczniów w szkole oraz kształtowaniu umiejętności wiedzy o ruchu drogowym  zostały przeprowadzone zajęcia ze sposobów udzielania pierwszej pomocy osobom, które uległy wypadkom. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy Ib.

W zakresie udzielania pomocy poszkodowanemu oraz wzywania pierwszej pomocy uczniowie uczyli się, jak należy zadbać o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo poszkodowanego. Jak zabezpieczyć miejsce, w którym znajduje się poszkodowany oraz w jak wezwać pomoc.

Ćwiczyli, w jaki sposób sprawdzić, czy osoba poszkodowana jest przytomna i co robić, jeżeli w pobliżu miejsca wypadku nie będzie nikogo dorosłego. Utrwalili sobie numery telefonów ratunkowych oraz zapoznali się z całą procedurą zgłaszania wypadku i wzywania fachowej pomocy. Ćwiczący rozpoznawali trzema zmysłami (słuchu, wzroku, dotyku) czy poszkodowany oddycha. Podczas ćwiczeń pozycji bocznej ustalonej  uczyły się jak ułożyć osobę poszkodowaną, by spokojnie i bezpiecznie czekać na przyjazd karetki pogotowia oraz w jaki sposób kontrolować stan rannego. Wykorzystując manekin uczyli się udzielania pomocy rannemu, który nie oddycha. Ćwiczyli oddechy ratownicze, zwracając uwagę na ruch klatki piersiowej i ile wdechów powinny wykonać, by pomoc była skuteczna.

Czy to obcy na ulicy,

czy ktoś bliski w szkole, w domu,

może już na ciebie liczyć,

wiesz co zrobisz: wezwiesz pomoc.

Działaj jak cię nauczono,

bezradności powiedz: "NIE!",

gdy ratujesz komuś życie

bądź spokojny, nie bój się!

Wiedzę masz, odrzuć strach,

wiedzę chwyć,

przecież człowiek dzięki tobie może żyć!

Zajęcia przeprowadził mgr Maciej Zborowski.

Trwa ładowanie strony prosimy czekać...