Pierwszoklasiści poznają świat

17/09/2015

Na Suhorę... Polecamy!

Mało kto z dorosłych wie, że w najbliższej okolicy Nowego Targu znajduje się obserwatorium astronomiczne, tymczasem  nasi pierwszoklasiści  właśnie do tego miejsca wyruszyli w swą pierwszą szkolną wycieczkę. Trasa pieszej wędrówki zaczynała się we wsi Obidowa i prowadziła najpierw do schroniska na Starych Wierchach, gdzie połączyła się ze ścieżką edukacyjną "Wokół doliny Poręby". Podążając tą ścieżką grupa pięćdziesięciu pierwszaków dotarła na Suhorę (1000 m n. p. m.), by po mozolnej wspinaczce podziwiać lśniącą kopułę obserwatorium astronomicznego. Wycieczka była niezwykle pouczająca - dzieci poznały piękno gorczańskiej przyrody: cichy, chłodny i wilgotny las bukowy na zboczach Obidowca, nagrzane słońcem gorczańskie polany, na których można jeszcze było posilić się czarnymi jagodami czy jeżynami, a nade wszystko zachwyciły się niezwykle malowniczymi widokami. Wielką atrakcją dla dzieci było też spotkanie z ratownikiem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - panią Dominiką Rajską-Chabrzyk, która odpowiadając na liczne dziecięce pytania towarzyszyła im w wędrówce zapewniając poczucie bezpieczeństwa. Na koniec, choć zmęczone, pierwszaki śpiewały: "Tropimy literki, tropimy cyferki, tropimy przyrodę i świata urodę..." Życzymy, aby tej zaciętości poznawczej zostało im jak najwięcej, by pokonywali wszelkie trudności tak mężnie, jak dziś wędrowali po gorczańskich szlakach. Powodzenia!
Zapraszamy do galerii zdjęć.