Podhalańskie Dni Elektrorecyklingu

22/10/2015

"Daj elektrośmieci - resztę załatwią dzieci"

Nasi uczniowie 20 października brali udział w happeningu zorganizowanym z okazji Podhalańskich Dni Elektrorecyklingu. Organizatorem akcji była firma Biosystem Elektrorecykling Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, a Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła Pani Anna Paluch, Poseł na Sejm RP. Przebrani za pralki, lodówki i telefony komórkowe, czyli elektroodpady, skandowaliśmy ekologiczne hasła i przypominaliśmy o obowiązku oddania tego typu urządzeń do elektrorecyklingu.  Akcja organizowana jest w wybranych miastach już po raz kolejny, przypomina mieszkańcom o skali problemu, motywuje do prowadzenia selektywnej zbiórki oraz recyklingu zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Jak się okazuje niewielu ludzi wie, że zgodnie z normami UE powinniśmy co roku zbierać minimum 4-5 kg elektrośmieci na osobę. Okazuje się jednak, że każdy Polak urodzony w 2006 roku wytworzy w ciągu życia aż 4 tony elektroodpadów! A jak obliczono, co roku ilość tego typu odpadów rośnie o 5% rocznie! Braliśmy również udział w Galii Ambasadorów Projektu "Włącz Eco Wyobraźnię", która miała miejsce w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu. Koncert zespołu muzycznego Recycling Band wprawił wszystkich w imprezowy nastrój, szaleństwom nie było końca i nie było osoby, która spokojnie siedziała na swoim krześle.