Podsumowanie akcji „BohaterOn w Twojej szkole”

10/11/2020

„Historia to świadek dziejów, źródło prawdy, pamięci, mistrzyni życia, piastunka przeszłości i zwiastunka przyszłości”

W tym roku nasza szkoła włączyła  w akcję „BohaterOn” - ogólnopolską kampanię mającą na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników powstania warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.

Nasi uczniowie udowodnili, że krążące współcześnie przekonanie na temat młodzieży, która rzekomo nie lubi patrzyć wstecz i nie jest zainteresowana historią swojego kraju,  całkowicie mija się z prawdą.

Szósto-, siódmo- i ósmoklasiści z ogromnym zaangażowaniem wzięli bowiem udział w akcji związanej z powstaniem warszawskim, by nie tylko zgłębić jego historię oraz przebieg, ale i upamiętnić bohaterów.

Uczniowie uczestniczyli w lekcjach historii na temat  powstania warszawskiego, w czasie których wraz z nauczycielami omawiali przyczyny, przebieg i skutki powstańczego zrywu, analizowali plan powstania czy poznawali rodzaje uzbrojenia. Ponadto nie wychodząc z sal lekcyjnych, odbyli wirtualny spacer po Muzeum Powstania Warszawskiego i wysłuchali relacji powstańców oraz ich wspomnień. Przeanalizowali także fragmenty prywatnych listów pisanych do rodzin oraz bliskich osób.

Młodzież skupiła się również na literaturze oraz  muzyce tego okresu i zaznajomiła się m.in. z tekstami pieśni, które potem odśpiewała. W salach szkolnych zabrzmiały więc: „Pałacyk Michla”, „Serce w plecaku” czy „Sanitariuszka Małgorzatka”.

Uczniowie wzięli udział w klasowym konkursie wiedzy o powstaniu warszawskim i zastanawiali się wspólnie nad zagadnieniem poświęcenia, oddania życia za ojczyznę  i wyznawane wartości oraz próbowali znaleźć odpowiedź na pytania: ,,Kim jest bohater?”, „Kto był nim dawniej?”, „Kogo tak nazywamy dzisiaj?’’.

Poznawszy niezwykłą historię warszawskiego zrywu, młodzi ludzie podjęli działania twórcze i samodzielnie wykonali tematyczne gazetki ścienne oraz prace plastyczne.

Wzruszeni losem polskich żołnierzy i ludności cywilnej uczniowie chętnie zaangażowali się w przygotowanie wspólnej pamiątki dla bohaterów. Stworzony przez klasę 7b album stał się wyrazem wdzięczności i uznania dla poświęcenia powstańców. Dołączone do rysunków płynące prosto z młodych serc życzenia zwieńczyły piękną pracę, której podjęła się młodzież w ramach realizacji całego projektu. Pamiątka ta została wysłana organizatorom akcji i będzie przez nich przekazana do rąk własnych bohaterom powstania.

Według Tytusa Liwiusza: „Historia to świadek dziejów, źródło prawdy,  pamięci, mistrzyni życia, piastunka przeszłości i zwiastunka przyszłości”. Dzięki naszej młodzieży przemówiła i dziś.