Praca różne ma oblicza

19/10/2018

"Cieszył się wędrówką do nieznanych miejsc,
oglądaniem nieznanych rzek,
a trudy wynagradzała mu pasja poznania."
Owidiusz

18 października 2018r. uczniowie klasy III a wraz z wychowawcą udali się do zakładu kuśnierskiego "WS Stołowski - Skóry owcze" w Nowym Targu, który zajmuje się wytwarzaniem wyrobów skórzanych takich jak: serdaki, czapki, rękawice, dywany, narzuty, poduszki itp. Dzieci dowiedziały się jaką drogę musi pokonać skóra, aby stała się puszysta i mięciutka, dlaczego posypujemy ją solą, gdzie odtłuszczamy ją, dlaczego nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Zobaczyły przy pracy panie, które wycinały ze skóry elementy, a następnie scalały je za pomocą specjalistycznej maszyny kuśnierskiej. Dzieci samodzielnie próbowały czesać skórę, pakować ją fachowo dla klienta oraz poznały różne gatunki skór. Na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie wraz z właścicielami. Ze słodkim poczęstunkiem oraz pamiątkowym kawałkiem skóry, udaliśmy się do szkoły. Będzie to niezapomniana wizyta, ponieważ żadne z dzieci nie było jeszcze w zakładzie kuśnierskim. Pani Sylwii i panu Wojtkowi bardzo dziękujemy.