Profilaktyka w szkole

12/11/2012

W dniu 7 listopada 2012r. w naszej szkole gościł Teatr Otwarty z Krakowa, który zaprezentował dwa spektakle profilaktyczne. Pierwszy z nich ?Dziś są moje urodziny u rodziny? adresowany do uczniów klas IV-VI, spotkał się z dużym zainteresowaniem z ich strony. Uczniowie z uwagą, w skupieniu śledzili wydarzenia, żywo też i spontanicznie reagowali na niektóre sytuacje. Spektakl poruszał problem braku tolerancji, zrozumienia i współczucia wobec osób niepełnosprawnych. Wzbudził on duże emocje wśród młodych widzów. Końcowa rozmowa aktora z uczniami dowiodła, że właściwie odebrali przeslanie, naukę płynącą z przedstawienia. Zrozumieli jego cel, potrafili dostrzec negatywne zachowania jakie są często znamienne dla naszego społeczeństwa, a którym powinniśmy przeciwdziałać od najmłodszych lat. Forma przekazu ważnych treści, sposób ukazania palących problemów społecznych, negatywnych relacji międzyludzkich w myśl zasady ?nauka poprzez zabawę? okazała się bardzo dobrą metodą na dotarcie do nastoletniego odbiorcy.

Natomiast dzieci z klas I-III miały możliwość obejrzenia spektaklu ?Trąba Słonia Salomona?. Podobnie jak w przedstawieniu dla klas starszych, aktorzy starali się dotrzeć z przekazem życiowych rad i wskazówek w zabawnej i humorystycznej formie historii o słoniu i małpce. Dzieci żywo i spontanicznie reagowały na oglądane scenki, które bardzo im się podobały i w przystępny sposób obrazowały mądre życiowe rady w myśl głównego, wiodącego powiedzenia: Kto pod kim dołki kopie, sam w nie wpada?.

Serdeczne podziękowania kierujemy na ręce pani Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Targu za organizację przedstawień.