Projekt "Trzymaj Formę"

03/06/2014

Już po raz kolejny nasza szkoła realizuje ogólnopolską kampanię "Trzymaj Formę". Jest to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym dwukierunkowym podejściu: promującym przyjemne, zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. Program oparty jest na założeniu, że aktywny styl życia jest zdrowy, przyjemny, łatwo osiągalny i przystępny finansowo dla wszystkich niezależnie od wieku, płci i aktualnej sprawności fizycznej.

Odżywianie się według zbilansowanej diety zarówno pod kątem odżywczym, jak i energetycznym  jest niezwykle ważne dla utrzymania dobrego stanu zdrowia i kondycji fizycznej. Pomaga nam czuć się lepiej i faktycznie zapobiega niektórym poważnym chorobom.

Jeszcze nie wynaleziono takiego produktu  spożywczego, który miałby w sobie wszystkie  składniki odżywcze potrzebne naszemu  organizmowi i dostarczałby je we właściwych proporcjach.  Dlatego sami musimy zestawiać różne produkty, które w efekcie dają nasz całodzienny jadłospis. Ważne, aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych i energii, pamiętając przy tym, żeby nie przesadzać z cukrem, tłuszczem i solą.

Program pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i poszerza ich wiedzę o świecie. Realizowany jest metodą projektu, dzięki czemu wykracza poza podstawę programową i programy nauczania szkoły.

W ramach kampanii wychowawcy klas V i VI przeprowadzili godziny wychowawcze, których tematyką było omawianie zasad zdrowego odżywiania się. Uczniowie wykonywali też gazetkę i talerzyki zdrowia, które stanowiły ekspozycję korytarza szkolnego. Na zajęciach dodatkowych - na kółku przyrodniczym - wykonywali plakaty przedstawiające osobę szczupłą i otyłą, wycinając setki produktów spożywczych z gazetek promocyjnych. Uczyli się również jak obliczać BMI, odczytywać etykiety z artykułów spożywczych i układać właściwe jadłospisy. W celu włączenia do akcji rodziców i propagowania aktywności fizycznej wśród całej rodziny, w czwartki w godzinach 18.00 - 19.00 odbywały się zajęcia aerobiku "Mama i ja". Wszyscy chętni - uczniowie, rodzice i nauczyciele mieli możliwość bezpłatnego poćwiczenia z "wirtualną" Ewą Chodakowską. W związku z projektem wprowadzono także w sklepiku szkolnym sprzedaż owoców.

Dodatkowo w szkole miały miejsce dwa konkursy plastyczne - w listopadzie na logo akcji (I miejsce Bartłomiej Milaniak klasa Vb, II miejsce Julia Plewa klasa VIb) i w maju na plakat (I miejsce Damian Żółtek klasa VIb, II miejsce Julia Gwiżdż klasa Va, III miejsce Martyna Masłowiec klasa Vb). W marcu odbył się z kolei konkurs wiedzy, w którym należało się wykazać wiadomościami dotyczącymi zasad zdrowego odżywiania się oraz znajomości  składników pokarmowych. Oto finałowa trójka konkursu: I miejsce Paulina Montsko klasa VIa, II miejsce Martyn Masłowiec klasa Vb, III miejsce Aleksandra Kuros klasa Vb.

Celem akcji jest zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie wśród uczniów, w szczególności poprzez:

W przyszłym roku szkolnym nasz szkoła również będzie brała udział w programie "Trzymaj formę".