Szkoła Podstawowa nr 4 Herb Nowy Targ Menu

"Góralskie cytanie"

16/06/2014

13 czerwca w auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu odbył się uroczysty finał I Podhalańskiego Konkursu Czytelniczego Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej - "Góralskie cytanie", nad którym patronat objęła Podhalańska Wyższa i Kuratorium Oświaty w Krakowie. Głównym celem konkursu, jak to zaznaczyła dr Anna Mlekodaj z Instytutu Humanistycznego PPWSZ, jest kultywacja tradycji góralskiej oraz kształtowanie nawyków czytelniczych u dzieci i młodzieży. Naszą szkołę reprezentowali w młodszej grupie wiekowej Arkadiusz Żółtek z klasy II a i Jakub Krupa z klasy III a,  w grupie starszej uczennice klasy IV a -Justyna Fąfrowicz i Marlena Tętnowska. Należy zaznaczyć, iż konkurs przebiegał w dwóch kategoriach - konkurs literacki i konkurs plastyczny polegający na przygotowaniu ilustracji do wybranego przez siebie tekstu z "Góralskiej czytanki". W kategorii plastycznej nasze uczennice z klasy III a zajęły:  I miejsce - Agnieszka Siuty, a wyróżnienie - Gabriela Truty. Dziewczynki otrzymały nagrody z rąk samego Rektora uczelni i mają z Nim wspaniałe zdjęcia
Naszym uczestnikom gorąco gratulujemy podjęcia się tego wyzwania i doceniamy ich trud włożony w studiowanie tekstów góralskich.
Nagrodą dla nich stał się sam pobyt na gali, którą uświetniło wystąpienie prof. Stanisława Hodorowicza Senatora Ziem Górskich w Senacie RP czy też Pani Bożeny Bryl z nowotarskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Pana Rektora PPWSZ  dr hab. n. med. Iwona Grysa. Było uroczyście, ale swojsko - występy dziecięcych i młodzieżowych zespołów góralskich, wzbudziły wielki aplauz publiczności. Przeprowadzony "na gorąco" wśród młodej widowni, która nie brała udziału we wcześniejszych zmaganiach - konkurs wiedzy o Podhalu stał się również ciekawym wydarzeniem tej uroczystości. Z naszej szkoły w kategorii klas I-III poprawnie odpowiedziała na pytanie Angelika Żółtek z klasy III a. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do zmagań z literaturą i tradycją góralską za rok!
Trwa ładowanie strony prosimy czekać...