Regionalizm - innowacja pedagogiczna w naszej szkole

30/05/2016

"Jak leluja bioło niek sie gwara ozwinie..."

W zeszłym tygodniu uczniowie klas piątych mogli uczestniczyć w niecodziennej lekcji języka polskiego, podczas której zapoznawali się z tradycją, folklorem i gwarą Spisza. Zajęcia te przeprowadził dla nich pan Andrzej Rusnak - znany nowotarski poeta i pisarz, współtwórca "Spiskiej czytanki", zdobywca wielu nagród w tańcu solowym i konkursach gawędziarskich, "pasowany" na zbójnika podczas "Sabałowych Bajań", które rokrocznie odbywają się w Bukowinie Tatrzańskiej. Dzięki ciekawej prezentacji i ogromnej wiedzy pana Andrzeja uczniowie zapoznali się z interesującą historią Spisza, poznali zwyczaje związane z różnymi uroczystościami oraz mogli posłuchać gwary spiskiej, którą pięknie zaprezentował gość czytając własny tekst - "Jak baca Kałafut pasowoł sie z niedźwiedziym".
Dzięki tej lekcji uczniowie poznali bogactwo i piękno naszej "małej ojczyzny", którego czasami nie dostrzegamy lub, co gorsza, nie doceniamy, a przecież to jest - jak napisał pan Andrzej Rusnak - "ziymia naso rodno", "niejednom biydom znacono".