Spotkania ChemicAL

05/06/2017

Warsztaty chemiczne u 6 latków po raz drugi

W dniu 30.05.2017 r.  do sali przedszkolaków zawitała ponownie firma ChemicAL World z Krakowa. Znane nam już panie przywitały się z przedszkolakami słowami i gestem "Chemicy się witają, za rękę się chwytają" a hasłem naszego spotkania były słowa: "Akcja reakcja". Wspólnie przypomnieliśmy sobie nazwy naczyń laboratoryjnych, którymi posługiwaliśmy się na poprzednich warsztatach,  a także zapoznaliśmy się z nowymi, takimi jak: szalka, pipeta, które były nam potrzebne w nowych doświadczeniach. Zdobywanie nowych wiadomości rozpoczęliśmy zabawą klockami chemicznymi. Poznaliśmy nowy wyraz MOLEKUŁY, które pomogły nam  w budowanie modelów prostych wzorów chemicznych tj: NaCl (sól), H2O (woda),  CO2  (dwutlenek węgla). Następnie przebraliśmy się w strój chemika i zabraliśmy się do pracy. Zabawę w prawdziwego chemika rozpoczęliśmy od wykonania  prezentu dla Mamy, a było to zapachowe mydełko. Każdy z nas miał do wyboru dwa zapachy i cztery kolory. Nasze mydełka miały różne kształty: kaczuszka, miś, zajączek, malina. Ciekawostką dla nas był proszek, który znajduje się w dziecięcych pieluszkach "pampersach". Przy pomocy tego proszku i kolorowych kleksów wody obserwowaliśmy na szalce w jaki sposób powiększa się jego objętość. Wiele radości sprawiła nam zabawa pozwalająca na wykonanie "Pajęczyny". Wygląd tej pajęczyny przypominał nam na początku GLUTY TROLA. Określeń na wynik tego doświadczenia było wiele, powstała nam zabawa zwana:Burzą mózgów. Zdradzimy wszystkim, że to doświadczenie można wykonać samemu w domu. Potrzebny będzie płynny klej i płyn do prania. Wszystkie składniki należy dokładnie ze sobą zmieszać i gotowy "glut". Na zakończenie warsztatów każdy z nas otrzymał dyplom małego chemika. Zapraszamy do szkolnej galerii zdjęć.