Spotkanie z leśniczym

15/06/2014

Piątek 13-tego nie był wcale pechowym dniem. Wręcz odwrotnie - okazał się dniem wesołym. Naszą szkołę odwiedził pan leśniczy, który przeniósł nas wszystkich w przepiękny i bajkowy świat. I wcale nie chodzi o Czerwonego Kapturka czy Królewnę Śnieżkę. No może troszeczkę - mówił przecież o wilku. Opowiadał też o jeleniach, sarnach, dzikach i innych mieszkańcach lasu. Wszyscy mieliśmy okazję uczestniczyć w niezwykle ciekawej lekcji przyrody.

Pan Krzysztof Przybyła regularnie spotyka się z nami w szkole lub w terenie. Z niezwykłą pasją zapoznaje uczniów z florą i fauną lasów, zwracając uwagę na ogromną rolę, jaką pełnią te ekosystemy i ucząc nas wszystkich jak powinniśmy zachowywać się w lesie.  Prezentacja przygotowana dla uczniów zawierała ciekawostki, które ci lubią najbardziej - z cyklu NAJ... (najstarsze drzewo, najwyższe drzewo, najcięższe drzewo itp.).

Las widniał na ekranie, ale i na sali towarzyszył nam las - rąk. Uczniów, którzy jeden przez drugiego chcieli o coś spytać lub odpowiedzieć na pytanie pana leśniczego.

Dowiedzieliśmy się, dlaczego lasy nazywane są wielkimi fabrykami tlenu lub zielonymi płucami, w jaki sposób chronią przed kataklizmami, że działają jak pompy wyciągające z gleby wodę, która następnie wyparowuje i tworzy chmury. Pan Krzysztof mówił też o tym, iż w lasach mieszka ponad milion różnych gatunków roślin i zwierząt, że jest on źródłem drewna, pożywienia oraz leków.

Mamy nadzieję, że współpraca z Nadleśnictwem Nowy Targ będzie się rozwijała i już we wrześniu spotkamy się z panem Krzysztofem w plenerze. Sam nam powiedział, że to właśnie w lesie powinniśmy się tak naprawdę lasu uczyć.