Spotkanie z przyrodnikiem

12/06/2018

"Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę,
a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz."

Albert Einstein

We wtorek 12 czerwca 2018 r. gościem w naszej szkole był pan Daniel Urbaniak - nowotarski przyrodnik pasjonat, który w latach 2016 - 2018 prowadził Nowotarską Noc Sów. W niezwykle ciekawy sposób opowiedział on uczniom klas "0" - III o zwierzętach charakterystycznych dla naszego regionu. Zaprezentował mnóstwo urokliwych, samodzielnie wykonanych zdjęć, co wiązało się często z wieloma godzinami czekania na obiekt fotografii w specjalnej leśnej czatowni. Wiele fotografii miało swoją wyjątkową historię powstania, a wiele innych powstało zupełnie przypadkowo - z zaskoczenia, inne zaś z narażeniem zdrowia... Wszystko to, sprawiło, że spotkanie z niezwykłym gościem wspaniale wpisało się w tak ważne cele edukacji jak  rozwijanie ciekawości świata, wrażliwości na piękno przyrody, chęci aktywnego jej poznawania i szacunku dla niej.
Podczas spotkania uczniowie wielokrotnie pokazali, że są otwarci na walory estetyczne naszej ojczystej przyrody i chętnie ją poznają, trzeba tylko umiejętnie nimi pokierować. Postać pana Daniela i jego zaangażowanie w promowanie ochrony jednego z najcenniejszych darów jaki jest nam dany - wspaniałej, wciąż nie do końca odkrytej, a przez to tym bardziej ciekawej i mistycznej fauny i flory, zaciekawiła młodych adeptów wiedzy przyrodniczej. Miejmy nadzieję, że starczy im zapału i cierpliwości do dalszego kształcenia i rozwijania podobnych pasji jak nasz gość.
Organizatorkami spotkania, które odbyło się w ramach cyklu "Spotkania z ciekawymi ludźmi", były jak co roku mgr Beata Stasik, mgr Maria Kołacz i mgr Renata Staszel.