Światowy Dzień Ziemi

02/05/2018

"Zakończmy zanieczyszczenie plastikiem"

"Oby nadchodzące Dni Ziemi były spokojne i pogodne dla naszego pięknego statku kosmicznego, jakim jest nasza planeta w miarę jak kręci się oraz krąży w mroźnej przestrzeni ze swoim ciepłym i wrażliwym ładunkiem ożywionej natury".
Sekretarz Generalny ONZ U Thant, 21 marca 1971 r.

Nazywany inaczej także świętem naszej plany, Dzień Ziemi ma uświadamiać nam, jak ważne jest troszczenie się o środowisko naturalne. Tego dnia organizowane są specjalne akcje, wykłady, zbiórki elektrośmieci, akademie, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi.
Pierwszy, amerykański Dzień Ziemi obchodzono 21 marca 1970 roku, a idea jego obchodów została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Do Polski trafiła ona dopiero w 1990 roku. Dzień Ziemi obchodzony był w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Obecnie Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia. Data ta została wybrana dla upamiętnienia manifestacji ekologicznej, która odbyła się 22 kwietnia 1970. Wzięło w niej udział około 20 milionów Amerykanów.
Obchody Dnia Ziemi organizowane są najczęściej w szkołach. Uczniowie wychodzą na zewnątrz i razem z opiekunami sadzą drzewa, kwiaty, oczyszczają wybrany teren z odpadków i śmieci. Zazwyczaj są to lasy, łąki lub inne tereny zielone.
Hasło tegorocznych obchodów święta brzmi: "Zakończmy zanieczyszczenie plastikiem". Dzień Ziemi 2018 poświęcony jest dostarczaniu informacji i inspiracji niezbędnych do zmiany postaw i zachowań ludzi w zakresie zużycia tworzyw sztucznych. Tego typu zanieczyszczenia zatruwają nasze oceany i ląd, szkodząc życiu morskiemu i wpływając na nasze zdrowie! Pomóż w zapobieganiu zanieczyszczeniu plastikiem, sprawdzając, ile plastikowych artykułów zużywasz każdego roku - zachęcają organizatorzy.
Nasza szkoła brała udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątamy nasze miasto", a uczniowie klas III b i VI a pod opieką pań: mgr Lucyny Jaróg i mgr Doroty Kowalczyk przygotowały akademię pt. "Królewna śmieszka i ekoludki". Był to piękny, wiosenny dzień i mamy nadzieję, że nasze codzienne postępowanie przyczyni się do zachowania tego piękna.