Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego

18/11/2016

"Jesteśmy cyfrowo bezpieczni!"

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu "Cyfrowobezpieczni.pl - Bezpieczna Szkoła Cyfrowa". To projekt skierowany do szkół przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa korzystania przez uczniów z technologii cyfrowych. 14 listopada 2016 r. odbył się w naszej szkole Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego, prowadzony przez Edukatora, panią Monikę Nycz. W ramach tego dnia odbyło się spotkanie z uczniami klas I-III oraz IV-VI, a także warsztaty w klasach: Va, VIa oraz VIb. P. Monika Nycz omówiła główne założenia i cele projektu, przedstawiła podstawowe problemy dotyczące cyberbezpieczeństwa wśród uczniów oraz poinformowała o miejscach świadczących pomoc w sytuacjach cyberzagrożeń. W trakcie apelu został zaprezentowany również film "Bezpieczeństwo własnego wizerunku". Warsztaty w poszczególnych klasach miały na celu zaintrygowanie dzieci tematyką związaną z bezpieczeństwem w sieci i zaangażowanie ich do działań na rzecz bezpieczeństwa cyfrowego w gronie najbliższych. Rozmawiano o tym, jak mądrze korzystać z Internetu, a także na co zwracać szczególną uwagę, by czuć się bezpiecznie. Na warsztatach uczniowie dzielili się swoimi spostrzeżeniami na forum klasy. Poznali również historie, które dotyczyły bezpieczeństwa w kontakcie z nieznajomymi oraz przestrzegania praw autorskich. Po przeczytaniu opowieści uczniowie bardzo chętnie odpowiadali na pytania. Na zajęciach został także zaprezentowany film o prawach autorskich. Przeprowadzono quizy sprawdzające wiedzę dzieci na temat bezpieczeństwa w sieci. Uczniowie pracowali na zajęciach aktywnie i byli zainteresowani prezentowaną tematyką.