Teatr na odległość

09/10/2013

Na zaproszenie Telewizji Polskiej oraz dzięki staraniom Pani mgr Renaty Staszel Szkoła Podstawowa nr 4 w Nowym Targu przystąpiła do nowatorskiego projektu "Internetowy Teatr TVP dla szkół." Mogliśmy to uczynić, dzięki temu, że nasza placówka wyposażona jest w nowoczesny sprzęt - w każdej klasie znajdują się komputery oraz tablice interaktywne.

Nowatorska telewizyjna inicjatywa wykorzystania nowoczesnej technologii, to doskonały sposób dotarcia do szerokiej, masowej grupy odbiorców - szczególnie uczniów małych miejscowości i wiosek, którzy mają utrudniony dostęp do teatru, opery, filharmonii. Brakuje im więc bezpośredniego, na żywo kontaktu z wydarzeniami kulturalnymi na wysokim poziomie, rzadko albo wcale nie bywają w teatrze.

Ważnym aspektem tego projektu jest też wzbogacanie, urozmaicanie szkolnych zajęć, edukacja teatralna, artystyczna i wyrobienie w młodych widzach nawyku korzystania z życia kulturalnego, zamiłowanie do sztuki ambitnej i wartościowej.

Dzięki medialnemu przekazowi, w dniu 7.10.2013r., uczniowie "czwórki" obejrzeli na żywo transmisję pantomimy Mikrokosmos z Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. Spektakl według scenariusza i w reżyserii Konrada Dworakowskiego to niezwykła interpretacja znanej baśni H. Ch. Andersena Calineczka.

Twórca wykorzystał pantomimę, światło i dźwięk dla stworzenia odważnego w formie, niezwykle plastycznego, innego niż tradycyjne widowiska, którego tematem stały się relacje międzyludzkie. (źródło - TVP).

Przedstawienie o Calineczce - drobniutkiej i bezbronnej jak płatek róży było inne niż tradycyjne widowiska ze względu na specyfikę pantomimy. Artyści z wrocławskiego teatru zamienili tą niewinną postać w dziewczynkę, która jest odważna i skora do walki o swój los. Pokazali oni swoje emocje za pomocą techniki tańca, gimnastyki oraz dźwięków melodii.

Uczniowie oglądający spektakl zostali zapytani po jego obejrzeniu czy podobało im się widowisko i czy chcieliby oglądać tego typu przedstawienie jeszcze raz. Mnóstwo osób odpowiedziało, że tak, że chętnie uczestniczyliby jeszcze raz w takim wydarzeniu.

Spektakl dostarczył wszystkim - zarówno uczniom, jak i nauczycielom niezapomnianych wrażeń. Uważam, że ta inicjatywa TVP to przysłowiowy strzał w dziesiątkę! Dzięki tego typu przedsięwzięciom dzieci i młodzież z nowotarskiej "czwórki" dotknęła prawdziwej sztuki i to tej najwyższych lotów.

Przygotowała:

Bogusława Mozdyniewicz