Szkoła Podstawowa nr 4 Herb Nowy Targ Menu

Turniej BRD

27/04/2016

"Im dłużej jeżdżę, tym mam większą świadomość, jak wiele jeszcze muszę się nauczyć, aby być dobrym i bezpiecznym kierowcą"

Dnia 25.04.2016 roku w Rabie Wyżnej odbył się, już po raz 39, etap powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Uczestniczyło w nim 20 drużyn, a naszą szkołę reprezentował czteroosobowy zespół w składzie: Magdalena Klimowska, Justyna Fąfrowicz, Kamil Kuźniar, Grzegorz Czerenkiewicz. Opiekę nad naszym zespołem sprawowała Pani Danuta Piekarczyk. Koordynatorem tego konkursu była Powiatowa Komenda Policji w Nowym Targu.

Pierwszy etap konkursu polegał na wykazaniu się znajomością przepisów ruchu drogowego, odpowiadając na pytania testowe należało wykazać się bogatą wiedzą potrzebną każdemu rowerzyście. Kolejna konkurencja wymagała od uczestników praktycznych umiejętności jazdy na rowerze, ponieważ musieli oni pokonać tor przeszkód, na którym znajdowały się m.in.: tarka, pochylnia, koło ze sznurkiem. W czasie przejazdu nie można było dotknąć kołem dwóch słupków, ani kierownicą o kije, później należało przejechać pomiędzy deskami, sprawdzano też umiejętność hamowania. Ten etap był naszym zdaniem najtrudniejszy, ponieważ przeszkody zostały przygotowane bardzo dobrze, starannie i pomysłowo. Trzecim etapem było udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanemu w wyniku wypadku. Poradziliśmy sobie bardzo dobrze, ponieważ mieliśmy w szkole szkolenie na ten temat. Pan policjant przedstawił nam sytuację, w której dziewczyna wywróciła się na rowerze i rozbiła głowę. Bez problemu opatrzyliśmy jej ranę, a kolega zadzwonił po pogotowie. Później pan policjant sprawdził naszą wiedzę na temat udzielania pomocy w innych przypadkach. Okazaliśmy się najlepsi spośród szkół w tej konkurencji.

Pomimo wysiłku i starań naszej drużyny nie udało nam się zająć wysokiego miejsca, ale mamy świadomość, że potrafimy bezpiecznie poruszać się na rowerze, a w razie konieczności udzielić niezbędnej pomocy.

Justyna Fąfrowicz, Magdalena Klimowska

Trwa ładowanie strony prosimy czekać...