Udzielamy pierwszej pomocy

02/11/2015

"Najważniejsze - nie szkodzić!"

Aby pomóc dzieciom w realizacji tej ważnej maksymy - w miesiącu październiku, w naszej szkole zostały przeprowadzone zajęcia z udzielania pierwszej pomocy osobom, które uległy nagłym wypadkom. Szkolenie przeprowadzono na zajęciach ruchowych w klasach I. Zajęcia prowadził pan mgr Maciej Zborowski - nauczyciel wychowania fizycznego.

Podczas zajęć 54 osoby z poszczególnych klas w trakcie zabawy uczyły się jak bezpiecznie i skutecznie pomóc osobie, która w danym czasie i miejscu takiej pomocy potrzebuje.

Tematyka zajęć:

1.     Bezpieczeństwo osoby udzielającej pomocy i poszkodowanego oraz wzywanie pomocy.

W tym zakresie uczniowie uczyli się jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo poszkodowanego. Co robić, gdy jesteśmy na niebezpiecznym terenie, jak zabezpieczyć miejsce, w którym znajduje się poszkodowany oraz co zrobić, gdy czujemy się zagrożeni? W jaki sposób wezwać pomoc, gdy nie czujemy się bezpieczni?

2.     Sprawdzanie przytomności osoby poszkodowanej oraz wzywanie pomocy.

Uczniowie zapoznając się z powyższym tematem ćwiczyli, w jaki sposób sprawdzić, czy osoba poszkodowana jest przytomna i co robić, jeżeli w pobliżu miejsca wypadku nie będzie nikogo dorosłego. Utrwalili sobie numery telefonów ratunkowych oraz zapoznali się z całą procedurą zgłaszania wypadku i wzywania fachowej pomocy.

3.     Sprawdzanie oddechu.

Ćwiczący uczyli się rozpoznawania trzema zmysłami (słuch, wzrok, dotyk) czy poszkodowany oddycha.

4.     Pozycja boczna ustalona.

Podczas ćwiczeń pozycji bocznej ustalonej dzieci uczyły się jak ułożyć osobę poszkodowaną by spokojnie i bezpiecznie móc czekać do przyjazdu karetki pogotowia oraz w jaki sposób kontrolować stan rannego.

5.     Oddechy ratownicze.

Wykorzystując manekin uczniowie ćwiczyli oddechy ratownicze, zwracając uwagę na ruch klatki piersiowej. Ponadto nauczyły się ile wdechów powinny wykonać, żeby ich pomoc była skuteczna.

6.     Uciskania klatki piersiowej.

Dalszy etap ćwiczeń z manekinem oparty był na opanowaniu umiejętności odpowiedniego uciskania klatki piersiowej oraz zapamiętania liczby dokonywanych ucisków.

7.     Łańcuch Przeżycia.

Podsumowanie zajęć to zapamiętywanie Łańcucha Przeżycia.

W efekcie uczniowie objęci powyższymi zajęciami już od najmłodszych lat oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Uczą się odpowiedniego zachowania w obliczu wypadku, potrafią wezwać prawidłowo pomoc przez telefon oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Dzięki takim zajęciom uczymy dzieci odpowiedzialności za siebie i innych.