Układamy puzzle dla Autyzmu!

05/04/2019

AUTYZM - WIEM - ROZUMIEM!

Dnia 02 kwietna uczniowie oraz pracownicy naszej szkoły udowodnili, że nie są zieloni w temacie Autyzmu, wręcz przeciwnie, wszechobecny kolor niebieski pokazał nasze zaangażowanie oraz solidarność! Udowodniliśmy, że Autyzm nie jest nam obcy, obojętny i straszny!
W związku ze Światowym Dniem Świadomości Autyzmu w klasach ll a i ll  b wychowawcy zorganizowali wspólne zajęcia przybliżające uczniom ten problem. Dzieci oglądnęły prezentację multimedialną "Autyzm - akceptacja" oraz wysłuchały fragmentów książki Charlesa A. Amenta lll "Krzyś jest wyjątkowy", która pokazuje świat widziany oczami chłopca z autyzmem. Była to podstawa do rozmowy i dzielenia się swoimi doświadczeniami z kontaktów z dziećmi autystycznymi.

Z wielką ochotą oraz radością wzięliśmy także udział w akcji organizowanej przez przedszkole oraz szkołę terapeutyczną Niebieska Kokardka. Polegała ona na wspólnym malowaniu oraz układaniu puzzli. Dzieciaki z zapałem przystąpiły do pracy -  była radość, dobra zabawa i kolorowy zawrót głowy. Efekty przerosły nasze oczekiwania, układanki prezentowały się wspaniale. Każdy element był wyjątkowy, niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju, jednak po złożeniu wszystkie idealnie do siebie pasowały. Podobnie jak osoby z Autyzmem - często mamy wrażenie, że nie są częścią naszego świata, naszej "układanki", jednak przy odpowiednim podejściu, wsparciu i wyrozumiałości z naszej strony stają się integralnym i niezwykle wartościowym fragmentem naszej rzeczywistości.
W geście solidarności z ludźmi z autyzmem wszyscy w tym dniu ubrali się na niebiesko.