Wycieczka do Ojcowa

i tylko wilgoć spływa.
Ciemno i zimno tu."
W. Szymborska

To prawda, nasza noblistka bardzo trafnie uchwyciła nastrój panujący w większości jaskiń, jednak jest to tylko pierwsze wrażenie... Klasy szóste, które wraz z paniami wychowawczyniami wybrały się 5 października na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego, mogły doświadczyć znacznie więcej wrażeń. Uczniowie z zaciekawieniem, ze świeczkami w dłoniach oglądali śpiące w jaskiniach nietoperze, stalaktyty i stalagmity, kości prehistorycznych zwierząt oraz słuchali odgłosów jaskiniowego deszczu.

"Ale ciemno i zimno
po wygasłym ogniu.
Nic - ale po bizonie
ochrą malowanym."

Z resztą jaskinie, to tylko nieliczne z atrakcji Ojcowskiego Parku Narodowego - ten najmniejszy park w Polsce leży w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i obejmuje: środkową część Doliny Prądnika oraz część Doliny Sąspowskiej wraz z przyległymi częściami wierzchowiny jurajskiej. Jego symbolem jest nietoperz. Uczniowie mieli okazję poznać następujące atrakcje turystyczne i krajobrazowe Jury: ruiny średniowiecznego zamku w Ojcowie, Jaskinię Nietoperzową, Jaskinię Ciemną, Bramę Krakowską oraz Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. prof. Władysława Szafera.  Ogromną atrakcją okazało się również bardzo nowoczesne multimedialne muzeum, które jeszcze bardziej przybliżyło uczniom tematykę Ojcowskiego Parku Narodowego. Polecamy!