Wycieczka do Sandomierza

14/06/2019

Wietrze wiosenny, ty mi odsłonisz
Z mgieł i oparów piękny Sandomierz,
Rozdmuchasz kwiaty i bzy zapalisz.
Jarosław Iwaszkiewicz

W dniach 11-12 czerwca bieżącego roku klasy siódme i ósme udały się wraz z wychowawcami na wycieczkę do Sandomierza - miasta o tysiącletniej historii, które leży nad Wisłą na krawędzi Wyżyny Sandomierskiej, na malowniczych wzgórzach poprzecinanych lessowymi wąwozami, w otoczeniu soczystej zieleni. Sandomierz to żywy świadek historii i kultury naszego Państwa i Narodu.

W czasie dwudniowej wycieczki uczniowie mieli okazję zwiedzić to piękne miasto i okolice - zobaczyli Rynek z Ratuszem, spacerowali uliczkami Starego Miasta, podziwiali  gotycką Katedrę, Collegium Gostomianum, Zamek Kazimierzowski przeszli podziemną trasą turystyczną oraz podziwiali piękną panoramę miasta z Bramy Opatowskiej. Na koniec pierwszego dnia wycieczki przeszli słynnym Wąwozem lessowym Królowej Jadwigi.

Drugiego dnia uczniowie udali się do Ujazdowa, gdzie zwiedzili ruiny zamku Krzyżtopór - była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu oraz zwiedzili zamek w Baranowie Sandomierskim - najcenniejszą i najpiękniejszą dawną rezydencję magnacką. Ten imponujący obiekt architektury renesansowej jest jednym z najlepiej zachowanych w Europie.

Do Nowego Targu wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.