Wycieczka do Stryszawy i Zawoi klas Ib, IIb, IIIa

19/05/2016

Rankiem 17.05.2016r. uczniowie klasy Ib, IIb i IIIa wraz z wychowawcami Lucyną Jaróg, Marią Kilanowicz - Rusnak i Haliną Zamojską udali się do Zawoi -  Podpolic, gdzie zupełnie na uboczu, w przysiółku Czarnotowa zlokalizowane jest gospodarstwo zwane Parkiem Czarnego Daniela. Założony w roku 2008 Park Czarnego Daniela już od samego początku nastawiony był na hodowlę jeleniowatych. Osoby prowadzące park, to niezwykle miła rodzina, dysponująca szeroką wiedzą na temat hodowanych przez siebie zwierząt. Takich wiadomości nie powstydziłby się niejeden dyplomowany zoolog czy przewodnik. Z tego też względu, każdy odwiedzający to miejsce z uwagą posłucha o życiu danieli, jeleni czy innych zwierząt. Na chwilę obecną gospodarstwo hoduje kilkadziesiąt osobników jeleniowatych, wśród których dominują daniele. Mniejszą grupę stanowią jelenie szlachetne. Są też lamy. Ogromną frajdą dla dzieci była możliwość własnoręcznego karmienia hodowanych tutaj zwierząt - danieli, lam i kozy. Zwierzęta z Parku Czarnego Daniela są tak ufne wobec ludzi, że kwalifikują się do wypuszczenia na wolność. Gospodarze zapalili dzieciom ognisko, a po zjedzeniu kiełbaski, dzieci udały się na przejażdżkę kucykiem. Były bardzo szczęśliwe i uśmiech nie schodził im z twarzy. Następnie pojechaliśmy do Stryszawy do Muzeum Zabawki Drewnianej usytuowanej w odnowionym budynku dawnej Leśniczówki. Oglądaliśmy wystawę stałą, składającą się z bogatych zbiorów zabawek z kilku ostatnich lat, były tam m.in. koniki, grzechotki, ptaszki, bryczki, taczki itp.  Dzieci wzięły udział w warsztatach. Dostały drewnianego konika, którego miały pomalować farbami według własnego pomysłu. Po zabawie w ogrodach muzeum i kupieniu pamiątek udaliśmy się do domu. To była bardzo udana wycieczka.