Wycieczka do Wieliczki klas młodszych

07/11/2017

Solne bogactwo od św. Kingi to piękno wykute w krysztale.

26 października 2017r. uczniowie z klas Ia, IIa i IIIb wraz z wychowawcami i rodzicami pojechali na wycieczkę do Wieliczki. Zwiedzili tam Kopalnię Soli "Wieliczka" oraz miło spędzili czas w Tężni solankowej. Udając się do kopalni musieli pokonać 380 schodów. Zwiedzili chodniki górnicze, kaplicę Św. Kingi, barokową grotę Józefa Piłsudskiego z XIX wieku i jeziorko solankowe. Zobaczyli górniczą, drewnianą maszynę z XVII wieku, piękne rzeźby Św. Kingi, Józefa Piłsudskiego i króla Kazimierza Wielkiego , makietę wioski jak ówcześni ludzie żyli, jak górnicy wydobywali z kopalni sól i ją przetwarzali. Jest to bardzo stara kopalnia która przyniosła duże dochody dla miasta. Z uzyskanych pieniędzy, ówczesny król finansował budowę Akademii Krakowskiej, dzięki której możemy do dziś pogłębiać swoją wiedzę. Następnie wszyscy udali do Tężni solankowej położonej w sąsiedztwie Szybu Daniłowicza, którym schodzi się do podziemi kopalni. Spacer w Tężni to jedna z przyjemniejszych odmian terapii wziewnej. Powstający w niej naturalny solny aerozol podobny jest do tego znad brzegu morza. Wszyscy więc głęboko oddychali, chodząc po pomostach i wieży widokowej. Wycieczka się udała i wszyscy z pamiątkowymi bryłkami soli szczęśliwie wrócili do domu.