Wycieczka do Zubrzycy

21/05/2018

"Bez pracy nie ma kołaczy!"

Sens tego aforyzmu mogli naocznie i własnoręcznie sprawdzić uczniowie klasy IV a, którzy 17 maja wyruszyli na wycieczkę do skansenu w Zubrzycy Górnej. Pomimo niesprzyjającej pogody - wiało, lało i było pochmurno, humory wszystkim dopisywały, tym bardziej, że uczniowie z niecierpliwością  czekali na ciekawe zajęcia edukacyjne.
Warto powiedzieć, że Orawski Park Etnograficzny  to  skansen regionalny tworzony od 1937 roku, otwarty w 1955 roku w Zubrzycy Górnej prezentujący dzieje, architekturę, kulturę materialną, społeczną i duchową regionu Górnej Orawy
Jak to dawniej było, mogli się przekonać  czwartoklasiści, biorąc udział w zajęciach edukacyjnych z regionalizmu, które nazwane zostały Muzealnymi Ścieżkami Edukacyjnymi. Na warsztatach "Od ziarna do chleba" zrozumieli, dlaczego dawniej nazywano chleb "świętym", dotarło do nich, że aby na stole mógł pojawić się bochenek pachnącego chleba, trzeba było bardzo dużo ciężkiej pracy! Uczniowie samodzielnie młócili cepami zboże, czyścili ziarno na przetakach, mielili je na żarnach na mąkę, zarabiali ciasto i piekli moskole na blachach chlebowego pieca. Kiedy  były one już gotowe do spożycia, wszyscy usiedli przy wielkim stole. Dostali po jednym własnoręcznie zrobionym moskoliku i kubku zbożowej kawy.
Po skończonym posiłku czekały na nich kolejne atrakcje - zajęcia, na których poznawały orawskie zabawki szmaciane, a także samodzielnie szyli z gałganków zabawki - przytulanki. Wykonane przez siebie pod okiem edukatorki ludowe lalki dały dzieciom dużo radości i satysfakcji z własnych umiejętności, tym bardziej, że zabrały je do domu jako pamiątkę z pobytu w skansenie.Na zakończenie nastąpiło prawdziwe oblężenie stoiska z pamiątkami, bowiem każdy chciał kupić dla siebie lub swoich najbliższych jakąś ciekawą pamiątkę - drewnianego konika na biegunach, drewniane maselniczki, ubijaki do wyrobu masła czy też  skarbonki w kształcie starej chaty. Można więc stwierdzić, że kultura i rękodzieło naszych przodków ciągle jest w cenie i oby takie pozostało.