Zdrowo jem - więcej wiem!

15/12/2018

"Jedz marchewki surowe,
bo są smaczne i zdrowe.
do tego jabłuszko,
a szepnę Ci na uszko,
że przez te witaminki
mamy wesołe minki."

Klasy pierwsze biorą udział w projekcie "Zdrowo jem, więcej wiem", który podzielony jest na trzy etapy: jesień, zima, i wiosna. Obecnie uczniowie pracowali nad etapem jesiennym.

Zajęcia w klasach pierwszych rozpoczęły się od prezentacji multimedialnej na temat wartości odżywczych owoców i warzyw, pokazana i omówiona była piramida żywności, na koniec dzieci odgadywały zagadki.

Następnie dzieci dobrały się w grupy i samodzielnie wybrały owoce i warzywa, które chciały zaprezentować. Dzieliły się zadaniami, w domu zbierały i gromadziły ilustracje, zdjęcia, ciekawostki z gazet, korzystały też z Internetu, wykonywały komiks, pisały wiersze, rymowanki, zagadki. Wykazały się dużą samodzielnością w poszukiwaniu informacji w różnych źródłach, a także kreatywnością w tworzeniu tekstów. Na lekcji z pomocą nauczyciela tworzyły plansze wykorzystując przygotowany materiał. Na kolorowych kartonach dostosowanych kolorystycznie do swojego eksponatu naklejały duże owoce i warzywa. Później dekorowały te plansze zgromadzonymi materiałami.

Odbyło się również przedstawienie "Na straganie", na podstawie wiersza Jana Brzechwy. Pierwszym etapem pracy była przygotowanie afiszu zapraszającego na przedstawienie. W grupach prace postępowały różnymi metodami. Niektórzy projektowali plakat, układając przyniesione materiały, prosili o poradę nauczyciela. Swoje plakaty upiększali i wzbogacali rysunkami, wykorzystywali pomysłowość i oczywiście talent artystyczny. Uczniowie pracowali z dużym zaangażowaniem, nie brak było głośnej wymiany zdań. Po skończonej pracy artystycznej nastąpiła prezentacja. Liderzy grup opowiadali o technice wykonywania plakatu i o tym, w jaki sposób promują przedstawienie ?Na straganie?. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na wyniki. Z pewnością każdy chciał wygrać, bo przecież każdy włożył w wykonanie swojej pracy dużo wysiłku. Zwycięzca może być tylko jeden, w tym przypadku - jedna grupa. Rówieśnicy zachowali się koleżeńsko, nagrodzili zwycięzców brawami i pogratulowali im. A wszystkie plakaty będzie podziwiać cała społeczność uczniowska, ponieważ dekorują szkolne korytarze.

Zakończeniem naszego projektu "jesień" było przedstawienie zorganizowane dla najmłodszych uczniów w naszej szkole pt. "Na straganie". Uczniowie z zaciekawieniem oglądali przygotowane przedstawienie.