Zostań świętym Mikołajem - refleksja przed Bożym Narodzeniem

12/12/2017

"Święty Mikołaj w niebie siedzi,
I w chwale boskiej jasno świeci;
Lecz siwą głowę z dawna biedzi,
Z czem też na ziemię iść do dzieci,
Do których schodzi on czasami,
Z błogosławieństwem i z darami."

W niedzielę 10.12.2017 r. w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Brata Alberta na Niwie miało miejsce szczególne wydarzenie - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 pod kierunkiem p. R. Staszel, L. Jaróg, D. Piekarczyk, zaprezentowali chwytający za serce spektakl.

W pełnym cudownego, świątecznego nastroju przedstawieniu "O tym, kto może zostać świętym Mikołajem" - na listy odpowiadał święty Mikołaj. A jakie to były listy? Cóż, z całą pewnością dziecięce. I tak proszono świętego w listach o zabawki, słodycze i... o zdrowie mamy. I właśnie ten ostatni list sprawił, że święty sam udał się do Pana Boga z prośbą o zdrowie dla ciężko chorej matki. W tym samym czasie na Ziemi Aniołowie "szepcząc do ucha ludziom, co mają robić" pomagali dotkniętej chorobą rodzinie - a to sąsiadka przyniosła barszcz na wigilię, a to sąsiad podarował choinkę!

Zaprezentowane przedstawienie uświadomiło zebranym, że zbliżające się święta to czas szczególny, który powinniśmy poświęcić rodzinie, ale również drugiemu człowiekowi. To czas, kiedy Jezus powinien narodzić się przede wszystkim w sercu każdego chrześcijanina.

Każdy z nas może również zostać świętym Mikołajem - nie trzeba dawać drogich prezentów, aby wywołać na twarzy drugiego człowieka uśmiech. Czasami wystarczy tylko odrobina życzliwości, zainteresowania bliźnim, poświęcenia mu uwagi i czasu na rozmowę. Pomyślmy o tym, a może i w nas ktoś dojrzy świętego Mikołaja?